Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός, με 3-0 νίκες [vids]

Παρασκευή, 17 Ιουνίου 2022 - 22:58

Η ομάδα του Μπαρτζώκα επικράτησε 93-74 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ και κατέκτησε τον τίτλο, μαζί με το νταμπλ.

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την κυριαρχία του εντός συνόρων. Μετά το κύπελλο Ελλάδας κατέκτησε και το πρωτάθλημα. Στη σειρά των τελικών επικράτησε με 3-0 νίκες του Παναθηναϊκού. Σημειώνοντας την τελευταία απόψε στο ΣΕΦ με 93-74. Φτάνοντας τις επτά σερί (σ.σ.: σε 8 ματς φέτος) κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο.

Η άμυνα τον έφερε το +15

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το ματς. Με τον Νέντοβιτς να σημειώνει 2/2 τρίποντα και τον Παπαγιάννη να τελειώνει τις φάσεις, προηγήθηκε 10-6. Ο Γουόκαπ με 2 τρίποντα κράτησε τον Ολυμπιακό στο ματς (11-12). Με την είσοδο του Σλούκα, η ομάδα του Μπαρτζώκα βρήκε καλύτερη ισορροπία στην επίθεση. Ο Παπανικολάου πέτυχε το 18-15. Ο Σέρβος γκαρντ του ΠΑΟ ήταν από νωρίς διψήφιος, με τον Παπαγιάννη να αποτελεί τον δεύτερο πόλο στην επίθεση. Όμως, ο Ολυμπιακός με 4/7 τρίποντο έκλεισε το δεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα (28-26).

Στο 32-35 ο Βόβορας αναγκάστηκε να δώσει… ανάσες στον Νέντοβιτς. Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» λειτούργησε καλύτερα. «Έτρεξαν» σερί 11-0 με ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Λαρεντζάκη και βρέθηκε στο 43-35. Ο Σλούκας ήταν αποτελεσματικός επιθετικά, οι «πράσινοι» σκόραραν μόλις πέντε πόντους ως το φινάλε και το ημίχρονο έκλεισε 55-40 με Ζαν Σαρλ και Βεζένκοφ.

Στο τέλος πάτησε… γκάζι

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε πολύ χαμηλό τέμπο. Με τις δύο ομάδες να έχουν μεγάλη δυσκολία στο σκοράρισμα. Το μαρτυρά και το επί μέρους 8-13. Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 57-44 με τον Παπαπέτρου (23'), αλλά δύο σερί τρίποντα του Βεζένκοφ διαμόρφωσαν το 63-44 (σ.σ.: 5:43 για το τέλος της περιόδου). Η ομάδα του Μπαρτζώκα δεν σκοράρει ως το φινάλε της περιόδου. Έτσι, ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 9-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -10 (63-53) με τον Μποχωρίδη.

Με δυναμικό ξεκίνημα στην τελευταία και τα τρίποντα του Σλούκα, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 10-3 και βρέθηκαν στο 73-56 (33'). Νέντοβιτς και Παπαπέτρου από τη μία, ο Φαλ από την άλλη και το ματς είχε καλό τέμπο. Η διαφορά ανέβηκε στους 17 (79-62) στο 35'. Με τον ΜακΚίσικ η διαφορά πήγε και στους 22 (84-62) στο 37' και όλα είχαν κριθεί. Στα τελευταία λεπτά επέστρεψε και ο Πρίντεζης στο παρκέ, με τον τελικό να λήγει 93-74.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 55-40, 63-53, 93-74.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.

* Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις διαθέσιμοι στο novibet.gr/info/oroi
21+| ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ:ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ.