Η Ρεάλ πρωταθλήτρια μετά από 3 χρόνια [vids]

Κυριακή, 19 Ιουνίου 2022 - 20:56

Με τον Ταβάρες να κυριαρχεί (25π./13ρ.) και τον Κοζέρ να είναι καθοριστικός στο τέλος (17π), νίκησε 81-74 την Μπαρτσελόνα στον τέταρτο τελικό. Με 3-1 νίκες κατέκτησε τον τίτλο στη Liga Endesa.

Τρία χρόνια μετά το πρωτάθλημα του 2019, όπου είχε όπως και φέτος αντίπαλο την Μπαρτσελόνα, η Ρεάλ επέστρεψε στους τίτλους. Επικράτησε 81-74 στο τέταρτο ματς και με 3-1 νίκες (σ.σ.: όπως το 2019) πήρε τον τίτλο. Σε μια σειρά όπου στον πάγκο ήταν ο Τσους Ματέο, μετά το έμφραγμα που υπέστη ο Πάμπλο Λάσο. Στον τέταρτο τελικό η Ρεάλ εκμεταλλεύτηκε την ηγετική εμφάνιση του Ταβάρες (25π./13ρ.), τον κομβικό Κοζέρ (17π.) στο τελευταίο δίλεπτο και τα 16 επιθετικά της ριμπάουντ, μαζί με τα 11 λάθη των Καταλανών.

Από την αρχή στα μέτρα της Ρεάλ

Οι Μαδριλένοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς. Κατάφεραν στα πρώτα λεπτά να προηγηθούν 9-2. Ωστόσο, με τα τρίποντα του Σανλί και του Γιοκουμπάιτις οι Καταλανοί επέστρεψαν και μείωσαν στο σουτ (11-8). Τα επιθετικά ριμπάουντ που πήρε η Ρεάλ και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν κομβικά. Ήδη στην πρώτη περίοδο οι «blancos» είχαν 8, ενώ η Μπαρτσελόνα κανένα. Όμως, οι πόντοι του Γιοκουμπάιτις στο φινάλε του δεκαλέπτου διαμόρφωσαν το 13-10.

Με τον Ταβάρες να κυριαρχεί από εκείνο το σημείο με 8 πόντους. Με το ξέσπασμα του Γιούλ, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +11 (21-10) στο 12' και το +12 (24-12) με τον Ρούντι. Ο παίκτης που άλλαξε την εικόνα του ματς ήταν ο Έξουμ. Με τα δύο τρίποντα που έβαλε στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το 34-33, στα 14.3'' πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια. Με τους «μπλαουγκράνα» να έχουν 8 λάθη αλλά και 7/12 τρίποντα, ενώ οι Μαδριλένοι μόλις 1 λάθος!

Αποφασιστικότητα και αδράνεια

Ο Κοζέρ βγήκε μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο. Εκτός του Ταβάρες, ο Γάλλος ήταν κομβικός. Διότι στο πρώτο μέρος είχε μόλις 3 πόντους. Στο δεύτερο ήταν καθοριστικός και με τους 14 πόντους που σημείωσε, διαμόρφωσε σε μεγάλο βαθμό το τελικό αποτέλεσμα. Παράλληλα, η Ρεάλ είχε και έναν τρίτο πόλο στην επίθεση. Στην τελευταία περίοδο ήταν ο Ντεκ που πέτυχε 7 πόντους και έκανε τη διαφορά. Στην άλλη πλευρά, ο Καλάθης σημείωσε 9 πόντους. Με τον Μίροτιτς να έχει 7 αλλά να μην κάνει τη διαφορά σε αυτό το ματς.

Τα τρίποντα της Μπαρτσελόνα την κράτησαν μέσα στο ματς ως το τέλος της περιόδου. Η Ρεάλ προηγήθηκε με +7 (44-37 και 52-45), αλλά η Μπαρτσελόνα προσπέρασε με τον Χίγκινς (55-56) στα 35,7'' για το τρίτο δεκάλεπτο, πριν ο Πουαριέ με δύο βολές διαμορφώσει το 57-56. Με το ματς να μπαίνει στο τελευταίο 5λεπτο, ο Κοζέρ ήταν καθοριστικός. Με 7 πόντους στο τελευταίο 4λεπτο, συν την συνδρομή των Ταβάρες και Ντεκ. Με το σκορ 79-74 στα τελευταία 15'', ο Ντέιβις έκλεψε την μπάλα, αλλά η πάσα του κατέληξε στον Ρούντι, εκείνος έδωσε στον Ντεκ που διαμόρφωσε το τελικό 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 34-33, 57-56, 81-74.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε το στατιστικό του ματς.