Η Μονακό μεγάλο φαβορί για το πρωτάθλημα [vids]

Δευτέρα, 20 Ιουνίου 2022 - 23:36

Με εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο και επί μέρους 23-13, νίκησε 83-80 την Βιλερμπάν στο Πριγκιπάτο και είναι μια νίκη μακριά από τον τίτλο.

Μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του γαλλικού πρωταθλήματος είναι η Μονακό. Στο τρίτο ματς των τελικών, που έγινε στο Πριγκιπάτο, η ομάδα του Ομπράντοβιτς επικράτησε 83-80 της Βιλερμπάν. Με τον τρόπο αυτό απέκτησε προβάδισμα με 2-1 στη σειρά και θέλει άλλη μια για να κατακτήσει τον τίτλο. Το τέταρτο ματς είναι ξανά στην έδρα των Μονεγάσκων, την Τετάρτη στις 21:30.

Η τριάδα των Μπέικον, Τζέιμς και Λι ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά, καθώς σημείωσαν τους 50 από τους 83 πόντους. «Κλειδί» για τους γηπεδούχους ήταν και το εξαιρετικό 52,9% στο τρίποντο με 9/17 και τον Πάρις Λι να έχει 4/4! Οι 25 πόντοι του Οκόμπο δεν ήταν αρκετοί, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε.

Όλη η δουλειά στο δεύτερο δεκάλεπτο

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε καλά τον τρίτο τελικό. Έτσι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Με την ομάδα του Πάρκερ να προηγείται 20-16, Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μονακό κυριάρχησε στις δύο πλευρές του παρκέ. Έκανε επί μέρους 23-13 και από το -4 βρέθηκε στα μισά του ματς στο +6 (39-33).

Παίζοντας έξυπνα τόσο στην 3η όσο και την 4η περίοδο, διαχειρίστηκε καλά το ματς και κράτησε το προβάδισμα. Η Βιλερμπάν δεν το παράτησε το ματς. Στα 2,4'' μείωσε στον πόντο, 81-80. Όμως, ο Τόμας με 2/2 βολές στα 1,4'' πριν το φινάλε διαμόρφωσε το 83-80 που ήταν το τελικό σκορ και έκρινε τον τρίτο τελικό στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 39-33, 59-56, 83-80.