Basket League: Ισοφάρισε ο Προμηθέας!

Τρίτη, 21 Ιουνίου 2022 - 21:46

Ο Προμηθέας Πάτρας διέλυσε με σκορ 94-76 την Λάρισα εκτός έδρας, ισοφάρισε την σειρά σε 2-2 και πλέον η 3η θέση της Basket League θα κριθεί τελεσίδικα στο 5ο και τελευταίο παιχνίδι στην Πάτρα την προσεχή Πέμπτη (23/06) το απόγεμα (17:00) στην πρωτεύουσα της Αχαΐας…

Ο Προμηθέας Πάτρας βρέθηκε να χάνει με διαφορά 13 πόντων από την Λάρισα αλλά με φοβερή αντεπίθεση στις δύο τελευταίες περιόδους έκανε επική ανατροπή και τελικά έφθασε σε νίκη – θρίαμβο με σκορ 94-76 μέσα στο άντρο της Θεσσαλικής ομάδας.

Ο Προμηθέας αν και ηττήθηκε στα δύο πρώτα παιχνίδια της σειράς από την Λάρισα δεν τα παράτησε, μείωσε σε 2-1 και σήμερα ισοφάρισε σε 2-2. Πλέον η 3η θέση θα κριθεί οριστικά την Πέμπτη 23 Ιουνίου το απόγευμα στην Πάτρα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Προμηθέα ήταν ο Νίκος Γκίκας, ο οποίος πέτυχε double-double σε πόντους (20) και ασίστ (13), αριθμοί ρεκόρ στην καριέρα του στην Basket League.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά παρουσίασε μεγάλο πλουραλισμό και είχε 6(!) παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Εκτός του Γκίκα μεγάλο παιχνίδι έκαναν και οι Γκραντ (19π.), Φόστερ (15π.), Δ. Αγραβάνης (12π.), Σίμπσον (11π.) και Άντριτς (10π.).

Ο Προμηθέας ανέτρεψε το -13 (44-31 στο 19΄) και βρίσκοντας ρυθμό από τα 6.75 στην τρίτη περίοδο (3 σερί τρίποντα) έτρεξε ένα σερί 0-11, με το οποίο προηγήθηκε με σκορ 49-52 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +2 (58-60).

Στην τελευταία περίοδο οι Πατρινοί πέτυχαν επί μέρους σκορ 34-18 8(!) και έφθασαν στο τελικό 94-76! Από τη Λάρισα προσπάθησε ο Στέφαν Μούντι με 26 πόντους και 7/12 τρίποντα, αλλά δεν είχε άλλους συμπαραστάτες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 45-34, 58-60, 76-94

ΛΑΡΙΣΑ (Φώτης Τακιανός): Χάντσον 13 (3/4 δίποντα), Κρουμπάλι 13 (8/9 βολές), Καράμπελας 3 (6 ασίστ), Μάριτς 5, Μούντι 26 (7/12 τρίποντα), Τσαϊρέλης 5, Σπυρόπουλος 2, Γκριν 3 (1), Αστεριάδης, Χάρας, Παπαντωνίου 2, Μπέρζινς 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΜάκηςΓιατράς): Γκραντ 19 (8/10 δίποντα), Αγραβάνης Δ 12 (5 ασίστ), Γκίκας 20 (4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 13 ασίστ), Σίμπσον 11 (2), Φόστερ 15 (3), Πλώτας, Αγραβάνης Γ 2, Λάγιος 1, Άντριτς 10 (2), Μπαζίνας, Τανούλης 4.