Ο Προμηθέας διέλυσε τη Λάρισα και ολοκλήρωσε την ανατροπή [vids]

Πέμπτη, 23 Ιουνίου 2022 - 19:16

Τρίτη σερί νίκη για τους Πατρινούς, 96-56 τη Λάρισα στην Πάτρα, οι οποίοι τελικά κατέκτησαν την 3η θέση στην Stoiximan Basket League.

Η σεζόν στο πρωτάθλημα της Stoiximan Basket League ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Πέμπτης, στην Πάτρα. Εκεί ο εκπληκτικός Προμηθέας συνέτριψε 96-56 τη Λάρισα και κατέκτησε την τρίτη θέση. Μια τεράστια ανατροπή των Πατρινών που βρέθηκαν στο 0-2 στις νίκες, στη σειρά των μικρών τελικών. Αλλά μέσα σε μια εβδομάδα πέτυχαν τρεις σερί και κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάκτηση, με αποτέλεσμα να τερματίσουν στην πρώτη τριάδα.

Οι κορυφαίοι του ματς

Ο Νίκος Γκίκας έκανε δεύτερο διαδοχικό ματς με πολύ καλή απόδοση. Έκλεισε τη σεζόν με νταμλ-νταμπλ, καθώς πέτυχε 19 πόντους και έδωσε 10 ασίστ. Το πλεονέκτημα των Πατρινών στο πέμπτο ματς της σειράς των μικρών τελικών ήταν ο επιθετικός πλουραλισμός. Με τον Σίμπσον να σκοράρει 15 πόντους, τους Γκραντ και Φόστερ από 13, ενώ Δημήτρης Αγραβάνης και Τανούλης σημείωσαν από 10! Από την πλευρά της Λάρισας, Κρουμπάλι και Μάριτς πάλεψαν. Ο πρώτος είχε 8 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο δεύτερος 7 πόντους και 9 ριμπάουντ. Οι Θεσσαλοί ήταν άστοχοι και μόνο ο Ζάρας κατάφερε να φτάσει στους 10 πόντους.

Προμηθέας κυρίαρχος

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε μέσα σε 6-7 λεπτά. Διότι οι Πατρινοί μπήκαν πολύ δυνατά. Με τα τρίποντα βρέθηκε στο 9-2 και στο 17-6, για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +12 (23-11). Με επί μέρους 6-0 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η διαφορά έφτασε στους 18 (29-11) και εκεί η ιστορία τελείωσε. Η διαφορά έπαιζε στα όρια των 20 πόντων και το ημίχρονο έληξε 46-27. Αντίστοιχη εικόνα και στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Προμηθέας έκανε σερί 9-0 και στα μισά της περιόδου προηγήθηκε με +30 (60-30), με τη διαφορά να μεγαλώνει συνεχώς (70-35), ενώ το δεκάλεπτο τελείωσε με 74-41. Η Λάρισα δεν είχε τρόπο να αντιδράσει, η ομάδα του Γιατρά δεν σταμάτησε και τελικά με ένα ακόμα 14-0 στα τελευταία τέσσερα λεπτά βρέθηκε στο +43 (96-53), για να λήξει το ματς 96-56.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-27, 74-41, 96-56.