Πρωταθλήτρια Γαλλίας η Βιλερμπάν!

Κυριακή, 26 Ιουνίου 2022 - 00:25

Η Βιλερμπάν νίκησε δύσκολα την Μονακό στην παράταση με σκορ 84-82 στον πέμπτο τελικό των πλέι οφ και με 3 νίκες – 2 ήττες αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Γαλλίας για 2η σερί χρονιά και 21η στην ιστορία της. Ο Έλι Οκόμπο με 20 πόντους 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ ήταν ο MVP του τελικού…

Η Βιλερμπάν διατήρησε τα σκήπτρα της πρωταθλήτριας Γαλλίας για δεύτερη σερί χρονιά. Η ομάδα της Λυών επικράτησε 84-82 της Μονακό σε παιχνίδι-θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση και με συνολικό σκορ 3-2 κατέκτησε τον 21ο τίτλο της ιστορίας της.

Ο Έλι Οκόμπο ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Βιλερμπάν με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ ενώ ο Γουίλιαμ Χάουαρντ άγγιξε το double-double, με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ. Πολύ καλή απόδοση και από τον Γουίλιαμ Χάουαρντ με 15 πόντους ενώ ο Γουσουφά Φαλ πρόσθεσε 14 πόντους για την ομάδα της Λυών. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο επέστρεψε στη δωδεκάδα της Βιλερμπάν, αλλά δεν αγωνίστηκε.

Για την ομάδα του Πριγκιπάτου ο Αμερικανός γκαρντ Μάικ Τζέιμς σημείωσε 16 πόντους (10 ριμπάουντ και 4 ασίστ) αλλά ήταν πολύ άστοχος με 5/21 σουτ. Ο Κέβιν Μπέικον πέτυχε 14 πόντους για την Μονακό αλλά με μόλις 6/14 σουτ ενώ στα ρηχά έμεινε και ο Κέβιν Λιλ με 8 πόντους και 1/11 σουτ!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-13, 43-33, 54-53, 75-75 (κ.α.) 84-82 (παράταση)

Βιλερμπάν: Οκόμπο 20, Νάιτ 8, Φαλ 14, Λάϊτι 9, Χάουαρντ 15, Τζόουνς 8, Λακόμπ, Γκιστ 4, Οσετκόφσκι 5, Στραζέλ 1. (δεν αγωνίστηκαν οι Ντιό και Κώστας Αντετοκούνμπο).

Μονακό: Τόμας 8, Ντιαλό 14, Μπουτσιελέ 9, Κουαταρά, Τζέιμς 16 (41 λεπτά συμμετοχής), Λι 8, Μπέικον 14, Βέστερμαν 2, Μοτιεγιούνας 11.