Ο Βεζένκοφ παραλίγο να νικήσει τη Λιθουανία [vid]

Σάββατο, 2 Ιουλίου 2022 - 00:14

«Όργια» του παίκτη του Ολυμπιακού (29π./11ρ.) αλλά δεν έφτασαν στη Βουλγαρία. Ήττα 72-70 από τους Λιθουανούς.

Ένας συγκλονιστικός Σάσα Βεζένκοφ πραγματοποίησε μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Βουλγαρίας, στο ματς με τη Λιθουανία. Ολοκλήρωσε το ματς με 29 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά τελικά δεν έφτασαν. Η εμπειρία των Λιθουανών μέτρησε στο φινάλε για τη νίκη 72-70 στο Σαμόκοβ.

Ασταμάτητος ο Βεζένκοφ

Στο ματς που έγινε στο Σαμόκοβ, ο Σάσα έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε. Παραλίγο να οδηγήσει τη Βουλγαρία σε μια νίκη που θα της έδινε… αέρα για να έχει πολλές ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2023. Πλέον δεν φτάνει μόνο η νίκη στο εκτός έδρας με τη Βοσνία. Αλλά παράλληλα θέλουν να νικήσει η Λιθουανία στην Κλαπέιντα την Τσεχία! Όσον αφορά στον φόργουορντ του Ολυμπιακού, αγωνίστηκε σχεδόν 38 λεπτά. Στο διάστημα αυτό σημείωσε 29 πόντους με 8/14 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 4/5 βολές. Επιπλέον είχε 11 (8-3) ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα! Αλλά ήταν απελπιστικά μόνο, διότι κανείς άλλος συμπαίκτης του δεν έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι Λιθουανοί είχαν πλουραλισμό

Η Λιθουανία έκανε το 5/5 και συνέχισε με το απόλυτο των νικών στον προκριματικό όμιλο. Έφτασε στη νίκη κυρίως λόγω της καλής της εικόνας στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το επί μέρους 18-8. Οι Βούλγαροι κυριάρχησαν στο πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους Λιθουανούς να επικρατούν και στο τελευταίο. Παρά τα τρίποντα του Μποστ (66-65, 3:24) και του Μαρίνοβ (69-69, 1:42), δεν έφτασαν στη νίκη. Η τριάδα των Μπραζντέικις (13π., 6ρ.), Γκριγκόνις (12π., 6ρ., 3ασ.) και Μπιρούτις (10π., 5ρ.) ήταν κομβική για τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 30-34, 55-51, 70-72.