Μεγάλη νίκη της Γεωργίας κόντρα στην Ισπανία [vid]

Δευτέρα, 4 Ιουλίου 2022 - 21:43

Η ομάδα του Ζούρου νίκησε 82-76 στην παράταση (κ.α. 67-67) κι υποχρέωσε τη «φούρια ρόχα» στην πρώτη ήττα της, στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Γεωργία πέτυχε μια τεράστια νίκη για τα «παράθυρα» του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2023. Επικράτησε 82-76 της Ισπανίας στην παράταση και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα. Όμως πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια των προκριματικών, καθώς τα αποτελέσματα μεταφέροντας στη δεύτερη φάση.

Το ματς κρίθηκε στην παράταση. Κορυφαίος για τη Γεωργία ο Σερμαντίνι με 18 πόντους, ενώ ο Σενγκέλια έκανε νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Άποντος ο Κολόμ της ΑΕΚ, που είχε όμως 5 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Χιτσκοκικό φινάλε

Η Γεωργία άγγιξε τη νίκη στην κανονική διάρκεια του ματς. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου βρέθηκε στο +3 (67-64) με τον Αντρονικασβίλι. Οι Ισπανοί «απάντησαν» με τρίποντο του Μπριθουέλα στα 18,5'' για το 67-67. Ο Σενγκέλια αστόχησε στην τελευταία επίθεση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ξανά ο Αντρονικασβίλι έστειλε τη Γεωργία στο +4 (77-73). Η Ισπανία πλησίασε στον πόντο (77-76) στο 44'. Το τρίποντο του ΜακΦάντεν, ωστόσο, ήταν καθοριστικό και τελικά η Γεωργία επικράτησε 82-76, υποχρεώνοντας τη «φούρια ρόχα» στην πρώτη της ήττα στο προκριματικά.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 37-31, 44-47, 67-67, παρ.: 82-76.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε το στατιστικό του ματς.