Εθνικών Νέων Ανδρών: Ασταμάτητη στην Κωνσταντινούπολη

Παρασκευή, 8 Ιουλίου 2022 - 22:38

Μετά την 100άρα στην Ολλανδία, η Ελλάδα νίκησε με 31 πόντους διαφορά (89-58) τη Γεωργία, σε φιλικό προετοιμασίας.

Το «2 στα 2» έκανε η Ελλάδα, σε επίπεδο Νέων Ανδρών, στο τουρνουά της Κωνσταντινούπολης. Η εθνική ομάδα μετά το 104-78 κόντρα στην Ολλανδία χθες, απόψε επικράτησε 89-58 της Γεωργίας. Σε ένα ακόμα ματς η ομάδα του Μάκη Γιατρά έδειξε τις δυνατότητές της. Το Σάββατο, στις 19:00, το τρίτο και τελευταίο ματς επί τουρκικού εδάφους, κόντρα στη γειτονική χώρα.

Σε χαμηλό τέμπο

Στο πρώτο 15 λεπτά η ελληνική ομάδα δεν είχε καλό ρυθμό. Διότι δεν έπαιξε καλά στην άμυνα. Με αποτέλεσμα οι Γεωργιανοί να έχουν καλά ποσοστά και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ. Το ματς ήταν κοντά στο σκορ και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Το ματς ήταν ισόπαλο (27-27), για να περάσει η Ελλάδα για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με το καλάθι του Κουρουπάκη (29-27). Με την ομάδα του Γιατρά να αυξάνει το προβάδισμά της και να κλείνει το ημίχρονο με +7 (46-39).

Ανέβασε ρυθμό

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η Ελλάδα ανέβασε στροφές. Με τη διαφορά συνεχώς να μεγαλώνει. Μετά το 23' το προβάδισμα έγινε διψήφιο. Η Ελλάδα ανέβασε συνεχώς τη διαφορά. Με τον Μαντζούκα να δίνει λύσεις στην επίθεση. Η εθνική Νέων-Ανδρών ανέβασε κι άλλο το προβάδισμά της και έφτασε στο τελικό 89-58, με το καλάθι του Καλόγηρου.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 46-39, 72-50, 89-58

Ελλάδα (Μάκης Γιατράς): Νικολαϊδης 7 (1τρ, 4 α.), Βησσαρίου 3 (1), Τσάμης 5 (7ρ.), Καλόγηρος 4 (1), Μπαζίνας 3, Κολοβέρος 7 (4 α.), Οικονομόπουλος, Φίλλιος 6, Κουρουπάκης 14 (9ρ), Νετζήπογλου 19 (5/5 2π, 2/2 τρ.), Τανούλης 4 (4 α.), Μαντζούκας 17 (2τρ., 6ρ, 4α.)