FIBA U20 European Championship: Η Ελλάδα ηττήθηκε 87-72 από το Βέλγιο και αποκλείστηκε (vid)

Τετάρτη, 20 Ιουλίου 2022 - 19:20

Η Εθνική Νέων πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και δεν πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση

Δεν κατάφερε η Εθνική Νέων ανδρών να πάρει τη νίκη κόντρα στο Βέλγιο κι έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Eurobasket. Πιο συγκεκριμένα ηττήθηκε με 87-72 πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρέθηκε να χάνει με διψήφιο αριθμό πόντων από το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο το πάλεψε, έριξε την διαφορά ακόμα και κάτω από τους δέκα, αλλά δεν ήταν αρκετό. Καθώς το Βέλγιο ήταν εξαιρετικό.

Πλέον, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας θα παλέψει για την αποφυγή του υποβιβασμού στη Β' Κατηγορία. Πρώτος αντίπαλος στους αγώνες κατάταξης θα είναι η Πολωνία, με στόχο τη νίκη που θα αποτρέψει τα... χειρότερα.

Ο Γιώργος Τανούλης ξεχώρισε σε επίπεδο αριθμών με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Ιωσήφ Κολοβέρος (11 πόντοι με 5/10 σουτ) και ο Όμηρος Νετζήπογλου (11 πόντοι με 5/12 σουτ και 1/1 βολή) σημείωσαν επίσης διψήφιο αριθμό πόντων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-15, 45-34, 67-60, 87-72.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιατράς): Μπαζίνας 3 (4 ασίστ), Καλόγηρος 1, Κολοβέρος 11, Κουρουπάκης 7, Βησσαρίου 3 (1), Φίλλιος, Μαντζούκας 2 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 11 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Νικολαΐδης 7 (1/5 τρίποντα), Οικονομόπουλος 7 (1), Τανούλης 20 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τσάμης.