Με Greek Freak πρωταγωνιστή, η Ελλάδα 86-70 την Ισπανία [vids]

Τρίτη, 9 Αυγούστου 2022 - 21:11

Με 31 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο, η Εθνική νίκησε τη «φούρια ρόχα» και έδειξε πώς είναι σε καλό δρόμο.

Το πρώτο ματς προετοιμασίας της Ελλάδας, τόσο ενόψει των «παραθύρων» του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 όσο και του προσεχούς Eurobasket, είχε θετικό πρόσημο. Η Εθνική ομάδα νίκησε 86-70 την Ισπανία με κορυφαίο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ο Greek Freak ήταν ισοπεδωτικός και καθόρισε την έκβαση του ματς. Δεν ήταν μόνο οι 31 πόντοι που σημείωσε, καθώς και το ατομικό ρεκόρ που έκανε με τη φανέλα της «γαλανόλευκης». Μάζεψε ακόμα 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε κάτι περισσότερο από 20 αγωνιστικά λεπτά.

Εντυπωσιακή εκκίνηση

Με τον σούπερ σταρ των Μιλγουόκι Μπακς να είναι εντυπωσιακός στο πρώτο δεκάλεπτο, τον Αγραβάνη να ευστοχεί έξω από τη γραμμή των 6,75μ., το δεκάλεπτο έκλεισε με 31-13. Το +18 για την Ελλάδα ήρθε απολύτως λογικά βάσει της εικόνας του ματς. Η Εθνική είχε 9/11 δίποντα στο διάστημα αυτό, όπως ακόμη 3/5 τρίποντα και 10 ασίστ.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου προηγήθηκε με +20 (33-13). Αυτή η διαφορά συνεχίστηκε για αρκετά λεπτά ακόμα στην περίοδο. Με τον Λαρεντζάκη να σημειώνει το 41-21 και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με προβάδισμα 15 πόντων της ελληνικής ομάδας (50-35).

Μικρό διάλειμμα και… γκάζι

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ελλάδα είχε πρόβλημα στο κομμάτι της δημιουργίας. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε στον πάγκο. Η Ισπανία κατάφερε να βρει περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Με επί μέρους 10-2 στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, η «φούρια ρόχα» μείωσε ακόμη περισσότερο. Αρχικά σε 60-51 και στο 30ό λεπτό σε 63-57.

Με «όπλο» την άμυνα, στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Εθνική κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Δεν άφησε την Ισπανία να βρει εύκολους πόντους. Την ίδια στιγμή, επιθετικά, έπαιξε ωραίο μπάσκετ. Το κάρφωμα του Greek Freak μετά το κλέψιμο και την ασίστ του Παπανικολάου προκάλεσε ντερίλιο ενθουσιασμού στους Έλληνες φιλάθλους. Για να κλείσει το ματς στο 86-70.

Τα δεκάλεπτα: 31-13, 50-35, 63-57, 86-70.