Εθνική ομάδα: Η απουσία του Γιάννη ήταν ορατή, ήττα 87-80 στη Μαδρίτη

Πέμπτη, 11 Αυγούστου 2022 - 22:53

Οι απουσίες της «γαλανόλευκης», ειδικά μέσα στη ρακέτα, αλλά και η αστοχία, οδήγησαν στην ήττα από την Ισπανία.

Η Ελλάδα πάλεψε όσο μπορούσε. Παρά τις σημαντικές απουσίες της. Διότι εκτός των Σλούκα και Παπαγιάννη, λίγες ώρες πριν το ματς επιβεβαιώθηκε η απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Ήταν άστοχη στις βολές (σ.σ.: έχασε 12), αλλά και στα τρίποντα (σ.σ.: 7/24). Με αποτέλεσμα τα πρόβλημα στη ρακέτα να στοιχίσει σε πολύ μεγάλο βαθμό. Οι Ισπανοί κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, καθώς πήραν 17 παραπάνω (σ.σ.: 46-29) και έτσι επικράτησαν της Ελλάδας 87-80, στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας των δύο ομάδων που διεξήχθη στη Μαδρίτη.

Θέματα στη ρακέτα

Πίσω από τον Κώστα Αντετοκούνμπο, η Ελλάδα δεν είχε λύσεις στη ρακέτα. Έτσι, τα προβλήματα με τις απουσίες μέτρησαν. Τα δύο αδέρφια της «φούρια ρόχα», ο Γουίλι και ο Χουάντσο Ερνάνγκομεθ πήραν ο καθένας από 10 ριμπάουντ. Οι δύο τους 20, η Ελλάδα συνολικά 29! Έβαλαν και 33 πόντους και η Ελλάδα δεν είχε… απάντησεη. Όσο κι αν ο Αγραβάνης πάλεψε, όσο κι αν ο Καλάθης έδωσε πολλές βοήθειες σε άμυνα και επίθεση, κάτι δεν λειτουργούσε καλά. Οι χαμένες βολές μέτρησαν. Η Εθνική είχε 17/29. Επιπλέον, οι Ισπανοί έκλεισαν τη ρακέτα τους και οδήγησαν την Ελλάδα σε μακρινά σουτ. Με 7/24 τρίποντα, όμως, δεν ήταν δυνατό να κάνει κάτι παραπάνω η Ελλάδα.

Το μακρινό σουτ

Μετά το αρχικό 15-8 υπέρ της Ελλάδας με τους 6π. του Κώστα Αντετοκούνμπο, η «φούρια ρόχα» άρχισε να σκοράρει από το τρίποντο. Όταν, λοιπόν, η εθνική ομάδα προσπάθησε να βελτιωθεί στην περιφερειακή άμυνα, οι Ισπανοί «χτύπησαν» μέσα στη ρακέτα. Από το 22-21 του δεκαλέπτου, η Ισπανία στο 16’ έφτασε στο +13 (45-32). Η Ελλάδα με Καλάθη και Αγραβάνη μείωσε σε 45-40 στο ημίχρονο. Η Εθνική συνέχισε το σερί της, το οποίο έφτασε συνολικά στο 15-0, για να προσπεράσει η Ελλάδα με +2 (47-45) στο 23’. Επιθετικό black out, η Ισπανία έκανε σερί 18-4 και προηγήθηκε 65-53 στο 26’. Η άμυνα βελτιώθηκε για να κλείσει η περίοδο στη μισή διαφορά, τους 6 πόντους (67-61). Η «φούρια ρόχα» όποτε μπορούσε έτρεχε. Με αποτέλεσμα να βρεθεί στο +14 στο 33’ (77-63). Το μόνο που δούλεψε στο τελευταίο 7λεπτο ήταν άμυνα. Έτσι, η Ελλάδα περιόρισε το εύρος της ήττας. Κατάφερε να κλείσει το ματς στο 87-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-40, 67-61, 87-80.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε το στατιστικό του ματς.