Ελλάδα: Δεύτερη νίκη στο «Ακρόπολις» με οδηγό Σλούκα [vids]

Πέμπτη, 18 Αυγούστου 2022 - 23:31

Με τον έμπειρο γκαρντ να σκοράρει 21 πόντους και παρά την απουσία του Γιάννη, η Εθνική επικράτησε 80-67 της Γεωργίας.

Δεύτερο ματς στο τουρνουά «Ακρόπολις» και η Εθνική έφτασε τις ισάριθμες νίκες. Αυτή τη φορά νίκησε 80-67 της Γεωργίας, σε ένα ματς που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε. Αλλά αυτό δεν «φρέναρε» το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Με τον Κώστα Σλούκα να κάνει αρκετή δουλειά τόσο οργανωτικά όσο και εκτελεστικά (21π.), η «γαλανόλευκη» πήρε τη νίκη. Αύριο ολοκληρώνεται το τουρνουά με το ματς κόντρα στην Τουρκία (21:00), στο οποίο έχει γίνει sold out.

Τα δύο πρόσωπα της Εθνικής

Στο πρώτο μέρος η Ελλάδα άρχισε νωθρά το ματς. Με μεγάλη νευρικότητα και αρκετά λάθη. Έτσι οι Γεωργιανοί προηγήθηκαν 15-9. Η είσοδος των Σλούκα και Παπαπέτρου άλλαξε τη ροή του ματς. Αλλά τα προβλήματα δεν έλειψαν και το δεκάλεπτο έκλεισε με 21-16 για την ομάδα του Ζούρου. Στην εξίσωση μπήκαν ακόμη οι Ντόρσεϊ και Κώστας Αντετοκούνμπο. Έτσι στο +7 (25-18) της Γεωργίας, η «γαλανόλευκη» αντέδρασε και ισοφάρισε σε 30-30. Για να κλείσει το ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 37-34.

Πάτησε... γκάζι και νίκησε

Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε η κατάσταση. Λούντζης και Ντόρσεϊ έκαναν πολύ καλή δουλειά στο τρίποντο, με την Ελλάδα να φτάνει στο +8 (47-39). Με Κασελάκη και Παπανικολάου η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (+11, 53-42), αλλά το δεκάλεπτο έληξε 56-47 για την Ελλάδα. Στην τέταρτη περίοδο, η εθνική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο και βρέθηκε και στο +14 (68-54). Τα καλάθια του Σλούκα οδήγησαν την Εθνική στο +18 (78-60), για να περιορίσει η Γεωργία το εύρος της ήττας, στο τελικό 80-67 για την ελληνική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-34, 47-56, 67-80.