Δεν τα κατάφερε η εθνική Παίδων

Παρασκευή, 19 Αυγούστου 2022 - 21:35

Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε 77-61 από τη Λιθουανία στον ημιτελικό και θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16.

Το ταξίδι της εθνικής Παίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 φτάνει αύριο στο τέλος, αλλά δεν θα έχει το καλύτερο. Διότι η ελληνική ομάδα ηττήθηκε 77-61 από τη Λιθουανία στον ημιτελικό. Έτσι, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Βαγγέλη Ζιάγκου θα περιοριστεί στη διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου. Καθώς το απόγευμα του Σαββάτου (19:45) θα αναμετρηθεί με τον ηττημένο του άλλου ημιτελικού, Γαλλία-Ισπανία, στον μικρό τελικό του τουρνουά.

Καλύτεροι οι Λιθουανοί

Μετά τα πρώτα λεπτά που το ματς ήταν ισορροπημένο (9-9, 4') η ελληνική ομάδα βρήκε λύσεις στην επίθεση. Στο 8' κατάφερε να προηγηθεί με 18-15, αλλά οι Λιθουανοί επέβαλλαν το ρυθμό τους. Με επί μέρους 8-0 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο (23-18). Συνέχισαν το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο. Είχαν τον απόλυτο έλεγχο, καλά ποσοστά ευστοχίας και στο 15' προηγήθηκαν με 15 πόντους (35-20). Διάστημα κατά το οποίο η ελληνική ομάδα είχε «κολλήσει» επιθετικά. Ωστόσο μέσα από την άμυνα, η Ελλάδα πίεσε και κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά στα μισά στο ημίχρονο (39-31).

Come back αλλά χωρίς διάρκεια

Ένα ξέσπασμα από την εθνική Παίδων με τον Αβδάλα να δίνει λύσεις στην επίθεση, έφερε το ματς από το -10 (43-33) στο -1 (44-43) μέσα σε τρία λεπτά (25'-28'). Η Λιθουανία, όμως, είναι ομάδα με «πλούσιο» επιθετικό ταλέντο και «απάντησε» για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +9 (55-46). Στην τελευταία περίοδο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν είχε και την ψυχολογία για να επιστρέψει και έτσι η Λιθουανία έβγαλε το εισιτήριο για τον τελικό, νικώντας 77-61.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 39-31, 55-46, 77-61.

Ελλάδα (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χαβούτσας 2, Επαμεινώνδας, Μαραγκουδάκης 2, Ροζακέας, Τσαχτσίρας 12 (1), Αμπόσι 6, Αβδάλας 18 (2), Κομνιανίδης 2, Λιοτόπουλος, Πατρίκης 8, Σοιλεμετζίδης 5 (1), Σπάρταλης 6