Eurobasket: Μέχρι τελικής πτώσης Ισραήλ και Φινλανδία [vids]

Παρασκευή, 2 Σεπτεμβρίου 2022 - 19:30

Ματσάρα ανάμεσα στους δύο NBAers, Αβντίγια και Μάρκανεν, με τον Ισραηλινό να χαμογελά στο φινάλε, καθώς η εθνική του νίκησε 89-87.

Μια μεγάλη «μονομαχία» στην εκκίνηση του 4ου ομίλου, η οποία κρίθηκε στις λεπτομέρειες, δηλαδή στην παράταση. Με το Ισραήλ να επικρατεί 89-87 της Φινλανδίας. Αλλά το ματς ήταν επίσης μια τεράστια αναμέτρηση ανάμεσα στον Αβντίγια και τον Μάρκανεν. Από τη μία πλευρά, ο φόργουορντ της Ουάσινγκτον. Από την άλλη, ο φόργουορντ του Κλίβελαντ. Στη δική τους… αντιπαράθεση υπερίσχυσε ο Φινλανδός (33π., 12ρ.) έναντι του Ισραηλινού (23π, 15ρ.). Αλλά τελικά το Ισραήλ ήταν εκείνο που πήρε τη νίκη, μετά το 79-79.

Εκπληκτικό ματς, κρίθηκε στην παράταση

Η Φινλανδία ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο το Ισραήλ αντέδρασε στη συνέχεια με «όπλο» την άμυνα. Έτσι το 27-16 με το φόλοου κάρφωμα του Μάρκανεν στο δεκάλεπτο, έγινε 40-40 με τρίποντο του Αβντίγια στο ημίχρονο. Οι Ισραηλινοί συνέχισαν δυνατά και στην τρίτη περίοδο, καθώς ο Αβντίγια είχε βρει ρυθμό. Αποτέλεσμα να κλείσει η περίοδος με το Ισραήλ μπροστά 61-58. «Μάχη» στην τελευταία, αφού αρχικά προσπέρασε η Φινλανδία με 6 (70-64). Ο Μάρκανεν πέτυχε το 79-76, για να ισοφαρίσει ο Αβντίγια 79-79. Στην παράταση, οι Ισραηλινοί ήταν πιο ψύχραιμοι και νίκησαν 89-87.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 40-40, 61-58, 79-79, 89-87 (παρ.).

Η Ουκρανία δεν συνάντησε πρόβλημα

Στο πρώτο ματς του ομίλου της Ελλάδας, οι Ουκρανοί ήταν από την αρχή ως το φινάλε καλύτεροι. Οι Βρετανοί δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να προβάλλουν αντίσταση. Από το πεντάλεπτο η διαφορά ήταν διψήφια (17-7). Οι παίκτες του Μπαγκάτσκις συνέχισαν στον ίδιο τέμπο. Και μπορεί το δεκάλεπτο να ήταν στο +5 (22-17) και στο ημίχρονο στο +10 (42-32), αλλά στο δεύτερο μέρος πάτησαν… γκάζι. Η 3η περίοδος βρήκε την Ουκρανία στο +22 (66-44), με τη διαφορά να φτάνει στο τέλος κοντά στους 30 πόντους, καθώς το ματς έληξε 90-61.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-32, 66-44, 90-61