Eurobasket: Ο Ντόρσεϊ τους «εκτέλεσε», ο Γιάννης τους «ισοπέδωσε» [vids]

Παρασκευή, 2 Σεπτεμβρίου 2022 - 20:00

Η Ελλάδα είχε ψυχή και πέτυχε μια πολύ μεγάλη νίκη με τους δύο NBAers να σημειώνουν από 27 πόντους. Ο Greek Freak είχε ακόμα 11 ριμπάουντ και 2 τάπες στο φινάλε.

Ένα ματς όπου η Ελλάδα προηγήθηκε ακόμα και με 19 πόντους διαφορά, πήγε να γίνει ντέρμπι. Αλλά η εθνική ομάδα έχει τον κορυφαίο παίκτη του κόσμου στη σύνθεσή της. Ο εκπληκτικός Γιάννης Αντετοκούνμπο τα έκανε όλα στα ματς με την Κροατία, για να νικήσει η Ελλάδα 89-85.

Κόψιμο στον Ζούμπατς και κάρφωμα στην επίθεση για το 86-82 στα 45,9''. Εν συνεχεία, τάπα στο τρίποντο του Σμιθ. Πέτυχε 27 πόντους, πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, ενώ είχε και ένα κλέψιμο. Αλλά πριν βγει μπροστά ο Greek Freak, τη δουλειά την έκανε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ. Ο Αμερικανός ήταν «καυτός» στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα που σημείωσε 20 πόντους και ήταν ο «εκτελεστής» για την ελληνική ομάδα.

Η άμυνα και ο «καυτός» Ντόρσεϊ

Η Κροατία ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε 7-0. Χρειάστηκαν δύο λεπτά για να πετύχει το πρώτο της καλάθι, τρίποντο, η Ελλάδα με τον Ντόρσεϊ. Αλλά άρχισε να κάνει ένα σερί με τους πόντους τους Τάιλερ και τον επιβλητικό Γιάννη. Έτσι, με επί μέρους 22-5 βρέθηκε μπροστά με 22-12, για να κλείσει το δεκάλεπτο 24-16 με το καλάθι του Παπαπέτρου.

Ο Ντόρσεϊ ήταν on fire και στο δεύτερο δεκάλεπτο έκανε… όργια! Έχοντας βοήθεια από Γιάννη, Σλούκα και τον Αγραβάνη που ήρθε από τον πάγκο, η διαφορά βρέθηκε στο +19 (40-21) στο 15'. Οι Κροάτες με τον Χεζόνια μείωσαν, αλλά η Ελλάδα πήγε στα αποδυτήρια με +16 (46-30).

Η επιστροφή των Κροατών

Στις αρχές της 3ης περιόδου η Εθνική βρέθηκε στο 51-36 με το τρίποντο του Παπανικολάου και στο +17 (53-36) με τον Καλάθη. Ακολούθησε ένα διάστημα που η ελληνική ομάδα «κόλλησε» στην επίθεση. Την ίδια στιγμή οι Κροάτες με τους Σμιθ και Σίμον να βγαίνουν μπροστά, αντέδρασαν. Έκαναν σερί 15-0 και μείωσαν στο καλάθι (60-62), αλλά ένα τρίποντο του Αγραβάνη και οι ενέργειες του Greek Freak, διαμόρφωσαν το 70-62 του 30ού λεπτού. Η τελευταία περίοδος ήταν συγκλονιστική.

Ο «οδοστρωτήρας» Γιάννης

Η Ελλάδα προηγήθηκε με 75-64 με τον Αγραβάνη, αλλά ο Σίμον με την εμπειρία του έκανε ζημιά και η Κροατία μείωσε στους 4 (77-73). Το κάρφωμα του Γιάννη και μια βολή του Σλούκα έκανε το σκορ 84-75. Ο Σμιθ μείωσε σε 84-80, 2:15 για το φινάλε και ο Σίμον σε 82-84 στο 1:32! Εκεί, όμως, στα 57'' ο Γιάννης έκοψε τον Ζούμπατς και στην επίθεση κάρφωσε (86-82). Εν συνεχεία, μια ακόμα τάπα στον Σμιθ, στα 9'', σε σουτ για τρίποντο και το γκολ-φάουλ του στα 4'' διαμόρφωσαν το 89-82, για να τελειώσει το ματς με το απίθανο τρίποντο του Σμιθ (89-85).

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-46, 62-70, 85-89.