Eurobasket: Με νίκες άρχισαν Ιταλία, Σερβία και Πολωνία [vids]

Σάββατο, 3 Σεπτεμβρίου 2022 - 00:25

Η «Σκουάντρα Ατζούρα» επικράτησε 83-62 της Εσθονία, οι Σέρβοι 100-76 της Ολλανδίας και οι Πολωνοί 99-84 της «λαβωμένης» Τσεχίας.

Ιταλία και Σερβία δεν συνάντησαν προβλήματα στα ματς της πρεμιέρας, για εκείνες, κόντρα σε Εσθονία και Ολλανδία, αντίστοιχα. Στον όμιλο της Ελλάδας, η «οικοδέσποινα» Ιταλία δεν είχε προβλήματα στο ματς με την Εσθονία. Μία ημέρα πριν το ματς με την Ελλάδα, που σε μεγάλο βαθμό μπορεί να κρίνει την πρωτιά στο γκρουπ στο Μιλάνο, η «Σκουάντρα Ατζούρα» τελείωσε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, για να επικρατήσει τελικά 83-62.

Διότι με το σκορ στο 52-33 στα μισά της αναμέτρησης, δεν τίθεται θέμα ποια ομάδα κυριάρχησε στο παρκέ. Ο Φοντέκιο που ετοιμάζεται για το NBA με τη φανέλα των Γιούτα Τζαζ ήταν αυτό που ξεχώρισε με 19 πόντους. Σταθερή αξία ο Μέλι που πέτυχε 17, ενώ double-double έκανε ο Πολονάρα. Ο φόργουορντ της Εφές είχε 12 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από τους Εσθονούς ξεχώρισε μόνο ο γκαρντ Κρίισα του πανεπιστημίου της Αριζόνα με 20 πόντους.

«Αφεντικά» Σερβία και Πολωνία

Στις άλλες δύο αναμετρήσεις του ομίλου της Πράγας, η Σερωβία στο ρελαντί επικράτησε 100-76 των Ολλανδών. Ήταν δεδομένο ότι οι Σέρβοι θα πάρουν εύκολα την πρώτη νίκη. Πρώτος σκόρερ ο MVP του NBA, Νίκολα Γιόκιτς με 19 πόντους, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Μαρίνκοβιτς με 18. Αλλά τη διαφορά την έκανε ο Βασίλιε Μίτσιτς. Ο γκαρντ της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Εφές, τελείωσε το ματς με 15 πόντους και 12 ασίστ. Στην πλευρά των «οράνιε» ο Ντε Γιόνγκ σκόραρε 28 πόντους.

Όσον αφορά στην αναμέτρηση της «οικοδέσποινας» του τρίτου ομίλου Τσεχίας με την Πολωνία, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν. Ο Σατοράνσκι έπαιξε 17 λεπτά, αλλά ήταν ανέτοιμος και η απουσία τους κόστισε. Ο Βέσελι πάλεψε με 17 πόντους, αλλά δεν είχε κάποιον ισάξιο «συνοδοιπόρο»! Έτσι, η Πολωνία με τον εξαιρετικό Ματέους Πονίτκα να κάνει τη διαφορά με τους 26 πόντους του, έφτασε στη νίκη με 99-84. Κυρίως διότι οι Πολωνοί είχαν επιθετικό πλουραλισμό και έναν άξιο «συμπρωταγωνιστή». Τον Έι Τζέι Σλότερ της Γκραν Κανάρια που σημείωσε 23 πόντους (σ.σ.: με 5 τρίποντα) και είχε καταλυτική συνεισφορά για τη νίκη.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.