Ελλαδάρα χωρίς Γιάννη, με Σλούκα και Παπαγιάννη! [vids]

Δευτέρα, 5 Σεπτεμβρίου 2022 - 20:25

Τρία στα τρία για την εθνική ομάδα, 93-77 τη Μεγάλη Βρετανία με κορυφαίους τους δύο διεθνείς που επέστρεψαν δυναμικά.

Στόχος επετεύχθη. Η Ελλάδα, αν και αγωνίστηκε χωρίς τον Γιάννη, δεν συνάντησε προβλήματα στην αναμέτρηση με την Μεγάλη Βρετανία. Η Εθνική νίκησε 93-77 και έκανε την τρίτη της νίκη, σε ισάριθμα ματς, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Κορυφαίοι οι Σλούκας (21π.) και Παπαγιάννης (17π.). Επόμενος αντίπαλος, στον όμιλο, η Ουκρανία.

Όταν έπαιξε σοβαρά, κυριάρχησε

Η Μεγάλη Βρετανία ξεκίνησε τρίποντο, αλλά η άμυνα της εθνικής ομάδας ήταν αυτή που έκανε τη δουλειά. Με σερί 8-0 χάρη σε Καλάθη και Θανάση Αντετοκούνμπο (8-3, 2'). Όμως, η περιφερειακή άμυνα είχε θέμα. Με αποτέλεσμα οι Βρετανοί να απαντήσουν με επί μέρους 12-0 με τρία τρίποντα και να βρεθεί μπροστά με 15-8 στο 5'. Η είσοδος των Σλούκα και Λούντζη ήταν κομβική.

Στο διάστημα ως τα 15'' για το φινάλε του δεκαλέπτου, η εθνική ομάδα «έτρεξε» σερί 16-0. Με τους δύο περιφερειακού να έχουν 8 (με 1/1διπ, 2/2τρ.) και 5 πόντους (2/2β.,1/1τρ.), αντίστοιχα. Η περίοδος έληξε 17-24 με το καλάθι του Νέλσον που είχε 12 πόντους (με 3/4 τρ.).

Έδωσε δικαιώματα

Η ελληνική ομάδα έκανε ένα γρήγορο 5-0 με Σλούκα και Παπανικολάου (17-29), αλλά και πάλι ο Νέλσον ευστόχησε σε τρίποντο για το 20-29 (σ.σ.: είχε 15 πόντους). Το τρίποντο του Λούντζη έφερε τη διαφορά στους 10 (32-22) στο 13', με τον Σλούκα να την διατηρεί σε αυτά τα επίπεδα (35-26) στο 14'. Δύο βολές του Ντόρσεϊ έκαναν το 39-31 στο 16', αλλά η Μεγάλη Βρετανία μείωσε στους 4 (39-35). Το καλάθι του Καλάθη και του Γουίτλ, διαμόρφωσαν το 46-43 του ημιχρόνου.

Με Σλούκα και Παπαγιάννη

Το πρώτο τρίποντο του Ντόρσεϊ ανέβασε το σκορ στο 51-43. Αλλά για μια ακόμα φορά έδωσαν δικαιώματα και η Μεγάλη Βρετανία μείωσε στον πόντο (50-51) στο 23'. Ο Γιώργος Παπαγιάννης ωστόσο άρχισε να κάνει τη διαφορά. Σε συνδυασμό με την άνοδο του Σλούκα, η Ελλάδα «έτρεξε» ένα ακόμα σερί, 14-3, για να βρεθεί στο +11 (67-56) στο 28' με το κάρφωμα του Παπανικολάου. Αυτή ήταν και η διαφορά στο τέλος της 3ης περιόδου (71-60).

Πάτησε... γκάζι

Οι φωνές του Ιτούδη, όταν οι Βρετανοί μείωσαν στον πόντο, είχαν πιάσει τόπο. Με αποτέλεσμα η Ελλάδα να συνεχίσει το ίδιο δυνατά και στην 4η περίοδο. Ο προπονητής μοίρασε το χρόνο συμμετοχή, χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στον πάγκο. Νέο σερί, 10-2, και το σκορ πήγε στο 81-64 (+17) στο 34'. Καμία χαλάρωση, με το σκορ να φτάνει στη μέγιστη τιμή του στο 39', +23 (93-70) και τους Βρετανούς να μειώνουν στο τελικό 93-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 43-46, 60-71, 77-93.