Άνετα η Ελλάδα και… Βερολίνο ερχόμαστε! [vids]

Πέμπτη, 8 Σεπτεμβρίου 2022 - 20:05

Με ωραίο μπάσκετ νίκησε 90-69 την Εσθονία, έκανε το «5 στα 5» στον όμιλο και πάει στη Γερμανία με καλή ψυχολογία.

Η πρώτη φάση της παρουσίας της Ελλάδας στο φετινό Eurobasket ολοκληρώθηκε με θετικό πρόσημο. Πέντε ματς, πέντε νίκες και αήττητη πρόκριση. Η Εθνική επικράτησε 90-69 και έκανε το «5 στα 5». Με τον Γιάννη πρώτο σκόρερ (25π.) και τον αδερφό του Κώστα να επιστρέφει στη δράση (σ.σ.: αγωνίστηκε 11:56 με 1 κόψιμο). Η Ελλάδα είχε τον Σλούκα με 11 πόντους και αρκετούς παίκτες που άγγιξε το διψήφιο αριθμό (σ.σ.: Καλάθης 9, Ντόρσεϊ, Λούντζης, Παπαπανικολάου, Παπαπέτρου 8). Επιπλέον ολοκλήρωσε το ματς με 15 κλεψίματα και 7 κοψίματα, κρατώντας τους Φινλανδούς στο 38% στα σουτ εντός παιδιάς.

Με νέο show του Γιάννη

Η Ελλάδα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς. Με την άμυνα να κάνει πολλή δουλειά, προηγήθηκε 8-0. Ήδη ως εκείνο το σημείο ο Παπαγιάννης είχε 2 κοψίματα. Ο Γιάννης ήταν «ζεστός» και σκόραρε αρκετά. Έκλεισε το δεκάλεπτο με 15 πόντους. Σημαντική και η συνδρομή του Καλάθη με 7 που ανέβασε το σκορ στο 21-12 (8'). Με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 27-21 με το νέο κάρφωμα του Γιάννη και την Εθνική να έχει τρεις τάπες και 5 κλεψίματα.

Ωραίο μπάσκετ

Με τρίποντο του Σλούκα ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος (30-21), ενώ οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο βοήθησαν αρκετά. Ο Σλούκας είχε βρει ρυθμό, ενώ με το τρίποντο του Greek Freak η διαφορά πήγε στους 10 (38-28) στο 15'. Ο Ντόρσεϊ επέστρεψε με τρίποντο (43-30, 17') με τον Παπαπέτρου να την ανεβάζει στους 16 (46-30). Πέντε σερί πόντοι του Γιάννη για το +17 (51-34), με το ημίχρονο να τελειώνει με το καλάθι του Γόεσαρ. Ο Γιάννης στους 25 πόντους, η ελληνική ομάδα στα 8 κλεψίματα και τα 4 κοψίματα.

Εξαιρετική άμυνα

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η άμυνα ήταν το σημείο αναφορά για την Εθνική. Κράτησε την Εσθονία στους 13 πόντους. Οι αντίπαλοι μας μείωσαν στους 12 (39-51) στο 21', αλλά εκεί η Ελλάδα «έτρεξε» σερί 7-0 και με το τρίποντο του Παπανικολάου η διαφορά πήγε στους 19 (58-39) στο 22'. Στο 24', πάντως, χρεώθηκε επιθετικό φάουλ ο Γιάννης και αποχώρησε. Πήγε στον πάγκο και έβαλε πάγο στα γόνατά του.

Ένα ακόμα τρίποντο του αρχηγού διαμόρφωσε το +20 (63-43) στο 25'. Κλεψίματα, κοψίματα, άμυνες και καλές επιλογές στην επίθεση. Έτσι ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έστειλε τη διαφορά στο +26 (69-43, 26') και ο Λαρεντζάκης στους 28 (73-45). Με αυτήν έληξε και η 3 περίοδος (77-49) μετά το λέι απ του Σλούκα.

Χαλάρωσε στο φινάλε

Εκκίνηση στην 4η περίοδο με μια βολή του Λούντζη για το +29 (78-49), τη μεγαλύτερη στο ματς. Ωστόσο από το τρίποντο του Αγραβάνη στο 32' (81-52) και μετά, η ελληνική ομάδα έχασε το ρυθμό της. Άρχισε τα λάθη στην επίθεση. Με αποτέλεσμα στα επόμενα 7 λεπτά να σκοράρει μόλις τρεις πόντους με μια βολή του Λαρεντζάκη και ένα κάρφωμα του Λούντζη. Ο Ιτούδης είχε ρίξει στο ματς παίκτη με μικρό χρόνο συμμετοχής ή αυτούς που χρειάζονται ματς για να βρουν ρυθμό. Στο φινάλε, πάντως, με δύο σερί τρίποντα από Παπαπέτρου και Λούντζη έφερε ξανά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και επικράτησε 90-69.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 36-51, 49-77, 69-90.