Η Πολωνία του εκπληκτικού Πονίτκα απέκλεισε τη Σλοβενία [vids]

Τετάρτη, 14 Σεπτεμβρίου 2022 - 23:29

Ο φόργουορντ της Ζενίτ έκανε triple double (26π.,16ρ.,10ασ.) και οδήγησε στα ημιτελικά τη χώρα του, μετά το 90-87 επί της «παρέας» του Ντόντσιτς.

Απίθανα πράγματα. Μετά τη Σερβία του Νίκολα Γιόκιτς, την Ελλάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο και η Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς έμεινε εκτός συνέχειας στο Eurobasket. Η απίθανη Πολωνία του Ματέους Πονίτκα, που έκανε… όργια με triple double, νίκησε 90-87 τους πρωταθλητές Ευρώπης Σλοβένους και πέτυχε τη μεγαλύτερη έκπληξη στην προημιτελική φάση, βγάζοντας εισιτήριο για την 4άδα της διοργάνωσης.

Ό,τι κι αν πει κανείς για τον αρχηγό της Πολωνίας, λίγο θα είναι. Τελείωσε το ματς με απίστευτους αριθμούς. Σημείωσε 26 πόντους, πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 10 ασίστ! Είχε ακόμα 3 κλεψίματα. Όλα αυτά σε 35:29. Μια εμφάνιση εκπληκτική. Με 41 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης! Έγινε, δε, μόλις ο τέταρτος παίκτης στην ιστορία των Eurobasket (από την περίοδο που κρατούνται στατιστικά) με triple double. Μετά τους Βράνκοβιτς (1993), Κούκοτς (1995) και Μαντάτσε (2017). Έχοντας μια φανταστική τετράδα να του δίνουν μεγάλες βοήθειες. Σλότερ και Σοκολόβσκι είχε 16π., ο Ζουσκόβσκι 14π. και ο Μπαλτσερόβσκι 11.

Στην άλλη πλευρά, ο Λούκα Ντόντσιτς φάνηκε επηρεασμένος από τον τραυματισμό στον αστράγαλο, στην προπόνηση της περασμένης Κυριακής. Έτσι, οι 17 πόντοι, τα 11 ριμπάουντ και οι 7 ασίστ δεν έκαναν τη διαφορά. Κορυφαίους για τους Σλοβένους ήταν ο Τσάντσαρ με 21 πόντους, ενώ 17 είχε ο Γκόραν Ντράγκιτς και 13 ο Μπλάζιτς.

Όσον αφορά στο ματς, οι Πολωνοί έκαναν ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο. Όπου βρέθηκαν και με +23 μπροστά (54-31) μετά το τρίποντο του Σοκολόβσκι (1:47 για το ημίχρονο). Στα μισά του ματς ήταν μπροστά με 58-39. Αλλά οι Σλοβένοι έκαναν ένα απίθανο τρίτο δεκάλεπτο. Επί μέρους σκορ 24-6 και στο 30ό λεπτό το σκορ ήταν 64-63 για την Πολωνία!

Το τελευταίο δεκάλεπτο κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Η αποβολή του Ντόντσιτς με 5 φάουλ, 3:02 για το τέλος ήταν κομβική. Ο Σλότερ πέτυχε το 84-76 (2:37) και ο Πονίτκα το 87-80 στο 1:13. Ο Ντράγκιτς μείωσε σε 90-87 (31'').

Άστοχο σουτ του Σλότερ στα 9'', με τον Πρέπελιτς να επιχειρεί σουτ στα 2'' και να αστοχεί, αν και οι Σλοβένοι φωνάζουν δικαίως για φάουλ στη φάση.