Ο Ολυμπιακός «εκτέλεσε» από μακριά την Χολόν [vids]

Παρασκευή, 23 Σεπτεμβρίου 2022 - 22:29

Οι «ερυθρόλευκοι» ευστόχησαν σε 16 τρίποντα και με σερί 23-10 μετά το 67-65 των Ισραηλινών, νίκησαν 88-77 στο πρώτο τους ματς στο τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης».

Νικηφόρα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την συμμετοχή του στο τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» της Κύπρου. Οι πρωταθλητές Ελλάδας χωρίς να φορτσάρουν, ευστόχησαν σε 16 τρίποντα και πήραν τη νίκη 88-77 κόντρα στην Χαποέλ Χολόν. Σε ένα ματς που οι Ισραηλινοί αποδείχθηκαν σκληρό… καρύδι, καθώς στο 34' προσπέρασαν 67-65. Ο Ολυμπιακός, όμως, εκεί έπαιξαν δυνατά στην άμυνα, έκανε επί μέρους 23-10 και πήραν το ματς. Αύριο θα αντιμετωπίσουν τον Ερυθρό Αστέρα (18:00).

Δυναμική εκκίνηση και χαλάρωση

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν πολύ δυναμικό ξεκίνημα στο ματς. Με τον Γουόκαπ να έχει 3/3 τρίποντα και την ομάδα συνολικά 4/5, προηγήθηκε 13-2 στο 3' και 16-5 στο 6'. Έμεινε χωρίς σκορ για ένα τρίλεπτο, αλλά με το τρίποντο από τον Κάνααν «ξεκόλλησε» (19-11), για να κλείσει το δεκάλεπτο 19-14. Με δύο σερί τρίποντα από τον Λαρεντζάκη ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο (25-14) για το +11, με τον Λούντζη να την διατηρεί σε διψήφια επίπεδα (27-17). Με τους Κάντζι, Τζόουνς και Ντάλτον η Χολόν μείωσε σε 29-28 (16'). Λούντζης και Φαλ διαμόρφωσαν το 34-28 (17'). Ο Ολυμπιακός σκόραρε μόλις δύο βολές ως το τέλος του ημιχρόνου και ο Μίσγκαβ διαμόρφωσε το 36-36 του ημιχρόνου.

Έγινε… ντέρμπι, το «καθάρισε» με την άμυνα

Στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου πήρε μπροστά ο Άλεκ Πίτερς πήρε μπρος. Ο Αμερικανός φόργουορντ «ζεστάθηκε», ενώ είχε και βοήθεια από τον Μπλακ. Έτσι, ο Ολυμπιακός με σερί 9-2 βρέθηκε στο 45-38 (22'). Το τετράποντο του Μίσγκαβ μείωσε την διαφορά στους 4 (48-44) στο 23'. Ο Πίτερς ήταν ασταμάτητος και πέτυχε συνολικά 15 πόντους στο δεκάλεπτο. Εκείνος έφερε τη διαφορά στους 6 (57-51) στο 26'. Το τρίποντο του ΜακΚίσικ τη διατήρησε (62-56, 29'), για να ολοκληρωθεί η περίοδος 65-59, με το τρίποντο του Παπανικολάου. Ντόσον, Μπουρντιγιόν και Ράγκλαντ οδήγησαν την Χαποέλ Χολόν στο προσπέρασμα (67-65) στο 33'. Αλλά εκεί γύρισε ο διακόπτης. Σερί 12-0 από τους «ερυθρόλευκους» με Φαλ, Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη για το 77-67 στο 36'. Ο «Λάρι» σημείωσε άλλες δύο βολές, με τον Βεζένκοφ να σημειώνει ένα τρίποντο και ένα γκολ-φάουλ για το 88-74, πριν ο Μπουρντιγιόν διαμορφώσει το τελικό 88-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-36, 65-59, 88-77.

Το Περιστέρι έβαλε… δύσκολα στον Ερυθρό Αστέρα

Στα μάτια κοίταξε η ομάδα του Σπανούλη τους Σέρβους, έναν αντίπαλο επιπέδου Euroleague. Αν, δε, ο Μωραΐτης είχε ευστοχήσει στο σουτ στο φινάλε, θα μπορούσε η ομάδα των Δυτικών Προαστίων να πάρει τη νίκη. Ωστόσο ηττήθηκε τελικά 73-72. Οι Σέρβοι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 6' «έχτισαν» διψήφια διαφορά (17-7). Η ελληνική ομάδα έκλεισε την άμυνά της, πήρε πόντους από τον Φρανσίσκο και πλησίασε σε απόσταση ενός σουτ (17-14) με επί μέρους 7-0, για να κλείσει το δεκάλεπτο 21-16. Ο Ιβάνοβιτς ήταν «ζεστός» στο δεύτερο δεκάλεπτο, «έτρεξε» ένα ακόμα 10-0 για να προηγηθεί 31-18 στο 14'. Το Περιστέρι βρήκε λύσεις από μακρινή απόσταση και μείωσε στους 7 (31-24), αλλά ο Ερυθρός Αστέρας διαχειρίστηκε το ματς και πήγε με προβάδισμα 7 πόντων στο ημίχρονο (38-31).

Αντίστοιχο σκηνικό και στην αφετηρία της 3ης περιόδου. Ξανά +13 των Σέρβων (46-33), αλλά η ομάδα του Σπανούλη με την άμυνά της, την περιόρισε στα… μισά (46-40). Ο Μπέντιλ πήγε μπροστά και ο Αστέρας βρέθηκε στο +14 (54-40) στο 26'. Η άμυνα του Περιστερίου ήταν αυτή που έκανε ξανά τη δουλειά, με τον Μωραΐτη να ξεχωρίζει για το 59-53 στο 30ό λεπτό. Η σερβική ομάδα πήγε στο +12 (65-53) με το Περιστέρι να μειώνει στους 6 (68-62). Με τους Μωραΐτη και Κασελάκη να βγαίνουν μπροστά, το Περιστέρι έκανε την αντεπίθεσή του και έφερε το ματς στο καλάθι (72-70) στο 38'. Μία βολή του Μίτροβιτς και ένα δίποντο του Ραντάνοφ διαμόρφωσαν το 73-72, με τον Μωραΐτη να αστοχεί στο φινάλε και τον Ερυθρό Αστέρα να επικρατεί 73-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 38-31, 59-53, 73-72.