Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός, κατέκτησε το τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» [vids]

Σάββατο, 24 Σεπτεμβρίου 2022 - 20:14

Ωραίο μπάσκετ για τους «ερυθρόλευκους» στην Κύπρο που νίκησαν με 39 πόντους διαφορά, 94-55, τον Ερυθρό Αστέρα.

Πρωτιά για τον Ολυμπιακό στο τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης». Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε 94-55 τον Ερυθρό Αστέρα, παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ. Με 29 ασίστ, 15 επιθετικά ριμπάουντ, 63% στα δίποντα (23/36) και 45% στα τρίποντα (10/22), αλλά και πέντε διψήφιους (Βεζένκοφ 19, Λαρεντζάκης 15, Μπολομπόι 12, Παπανικολάου και Πίτερς 11 πόντους). Κρατώντας τους Σέρβους στο 12% στο τρίποντο (4/31) και οδηγώντας του στα 16 λάθη.

Δυναμική αρχή

Εκπληκτική εκκίνηση στο ματς για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Γουόκαπ (4π) να οργανώνει και τον Βεζένκοφ (4π.) «ζεστό» στην αρχική πεντάδα, δεν δέχθηκαν πόντο για 5:21. Στο ίδιο διάστημα προηγήθηκαν 11-0. Οι πρώτοι πόντοι του Ερυθρού Αστέρα ήρθαν με βολές (11-2 με τον Μάρκοβιτς, 4:39 για το δεκάλεπτο) με τη διαφορά να φτάνει στο +14 (16-2) από τον Μπολομπόι στο 7', για να σκοράρει λίγο ο Λαζάρεβιτς το πρώτο σουτ εντός παιδιάς. Μια διαφορά που έμεινε ως τα 21'' πριν το δεκάλεπτο (24-10) από τις βολές του Μπολομπόι, για να λήξει το δεκάλεπτο 24-13 με το πρώτο τρίποντο των Σέρβων.

Λογικό ήταν να βγάλει αντίδραση ο Ερυθρός Αστέρας. Παρόλα αυτά, ο παίκτης «κλειδί» ήταν ο εξαιρετικός -ξανά- Λαρεντζάκης. Ο Μίτροβιτς έδωσε πόντους στην σερβική ομάδα, αλλά ο Μακ Κίσικ και ο «Λάρι» ήταν καταλύτες στην επίθεση. Ο Μίτροβιτς μείωσε 29-22 (13'), αλλά οι δύο περιφερειακοί του Ολυμπιακού την έστειλαν στους 14 (37-23) στο 14'. Ο Μίτροβιτς μείωσε σε 37-30, αλλά ο Φαλ την έφερε στους 12 (42-30) στο 17'. Με γκολ-φάουλ του Βεζένκοφ έφτασε στους 17 (47-30) στο 19'. Μια μικρή χαλάρωση στο φινάλε του ημιχρόνου, επέτρεψε στην ομάδα του Βελιγραδίου να μειώσει στους 10 (47-37).

Πάτησε… γκάζι

Ο Αστέρας έμεινε στο ματς ως το 23' (52-45) με τον Άνταμς. Αλλά από εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν το... γκάζι! Χθες ήταν ο Πίτερς με εξαιρετική εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Σήμερα ήταν η σειρά του Παπανικολάου. Στο διάστημα από το 23' ως το τέλος της περιόδου πέτυχε 11 πόντους. Με τον Ολυμπιακό να έχει σερί 13-0 και να προηγείται 65-45 στο 26'. Ακολούθησε ένα επί μέρους 9-3 με τον Χασάν Μάρτιν, με 1/2 βολές να διαμορφώνει το 74-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν δεδομένο πώς με τη διαφορά στους 25 πόντους, ο νικητής είχε κριθεί. Παρόλα αυτά, επειδή ήταν ματς προετοιμασίας, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πράγματα να δείξουν. Με το βάρος να πέφτει στην άμυνα. Μιας και κράτησαν τον Ερυθρό Αστέρα στους 6 πόντους. Στην επίθεση, ο Μπολομπόι στο 34' έστειλε τη διαφορά στο +30 (82-51). Ο Πίτερς σημείωσε 8 πόντους για το 84-54 (35'). Ένα ακόμα σερί 12-1 ως το φινάλε ήταν αυτό που διαμόρφωσε το τελικό 94-55.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 47-37, 74-49, 94-55.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε το στατιστικό του ματς.