Η Εφές πήρε την πρώτη κούπα της σεζόν [vids]

Τετάρτη, 28 Σεπτεμβρίου 2022 - 21:34

Νίκησε 71-62 τη Φενέρμπαχτσε, με εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο (42-23) και MVP τον Ζίζιτς.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφές άνοιξε λογαριασμό για τη νέα σεζόν. Στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν, νίκησε 71-62 τη Φενέρμπαχτσε και κατέκτησε το Super Cup στην Τουρκία. Με το επίσημο ντεμπούτο του Δημήτρη Ιτούδη στο πάγκο της Φενέρ να μην είναι το καλύτερο δυνατό! Καθώς η ομάδα του άργησε να μπει στο ματς και όταν το έκανε, ήταν πια αργά. Με την Αναντολού να κατακτά το συγκεκριμένο τρόπαιο για 13η φορά στην ιστορία της.

Όλη η δουλειά για την Εφές έγινε στο πρώτο ημίχρονο. Διάστημα στο οποίο κυριάρχησε ολοκληρωτικά. Έφτασε να προηγηθεί μέχρι και με +21. Το ημίχρονο έκλεισε στους 19 πόντους, 42-23, δείγμα της κυριαρχίας της Αναντολού. Η Εφές «καθάρισε» το ματς από το πρώτο 20λεπτο. Όταν η Φενέρμπαχτσε του Ιτούδη αντέδρασε ήταν πια αργά. Έκανε μεν 39-29 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν ήταν αρκετό για να γυρίσει το ματς.

Κορυφαίος για την ομάδα του Αταμάν ήταν ο Ζίζιτς. Αναδείχθηκε MVP του ματς με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ. Με άλλους τρεις συμπαίκτες του να είναι κάτι παραπάνω από καθοριστικοί.

Ο Μίτσιτς είχε 16π. και 9ασ., ο Κλάιμπερν 14π. και 10ρ., ενώ ο Μπομπουά 11π. και 7ασ. Ο μοναδικός που κατάφερε να παλέψει ουσιαστικά από την πλευρά της Φενέρμπαχτσε ήταν ο Χέιζ με 13 πόντους. Καθώς ο Καλάθης είχε 7 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά δεν βοήθησαν καθόλου, όπως φάνηκε.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 23-42, 36-54, 62-71.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.