Η Μπολόνια «επιβίωσε» στην παράταση και πήγε τελικό [vids]

Πέμπτη, 29 Σεπτεμβρίου 2022 - 00:07

Επικράτησε 72-64 της Αρμάνι και θα αντιμετωπίσει την Σάσαρι, αύριο, με έπαθλο την κούπα του Supercoppa.

Ένα άκρως εντυπωσιακό σε εξέλιξη και αποτέλεσμα ματς έγινε στο δεύτερο ημιτελικό του ιταλικού Supercoppa. Εκεί όπου η Βίρτους Μπολόνια νίκησε 72-64 την Αρμάνι Μιλάνο, στην παράταση, και πέρασε στον τελικό. Λίγες ώρες νωρίτερα, στον πρώτο ημιτελικό, η Σάσαρι είχε πάρει δύσκολη νίκη, 84-83, με αντίπαλο την Ντερτόνα. Με τον τελικό να είναι προγραμματισμένος για το βράδυ της Πέμπτης.

Απίθανο φινάλε

Το ματς της Βίρτους Μπολόνια με την Αρμάνι Μιλάνο ήταν συγκλονιστικό. Μιας και κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο. Με το τέλος της κανονικής διάρκειας του ματς να είναι απίθανο. Η Μπολόνια ήταν τρεις πόντους μπροστά (59-56), 2'' πριν το τέλος. Ωστόσο, στην επαναφορά ο Μίκι χρεώθηκε με ένα ανόητο λάθος. Επίσης, δόθηκε τεχνική ποινή στην ομάδα της Βίρτους.

Στη γραμμή των βολών πήγε ο Μπίλι Μπάρον. Ευστόχησε στη βολή της τεχνικής ποινής, όπως και στις δύο από τις τρεις βολές. Αλλά αστόχησε στην τρίτη και το ματς πήγε στην παράταση. Ωστόσο, εκεί η Βίρτους έδειξε χαρακτήρα. Έκανε σερί 9-0, με το Μιλάνο να μένει χωρίς σκορ για σχεδόν 4 λεπτά. Με αποτέλεσμα να πάρει η Μπολόνια τη νίκη-πρόκριση με 72-64.

Κορυφαίος για την Βίρτους ήταν ο Οτζελέγε με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Πολύ σημαντική παρουσία είχαν ακόμα οι Μίκι (13π., 7ρ.), Μπακό (10π., 9ρ.) και Κορντινιέ (12π). Σε ό,τι αφορά το Μιλάνο, ο Χαλ ξεχώρισε με 19 πόντους. Ο Μπάρον είχε 12 και ο Χάινς 10. Σημείο «κλειδί» για το ματς η αστοχία. Η Αρμάνι είχε 40% στο δίποντο και 23,3% στο τρίποντο, ενώ η Μπολόνια 43,8% και 23,1% αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 12-8, 26-22, 38-36, 59-59, παρ. 64-72.

Στο πρώτο ημιτελικό, ο Μπέντζιους με τρίποντο στα 11'' διαμόρφωσε το τελικό 84-83 για την Σάσαρι κόντρα στην Ντερτόνα. Το ματς ήταν ανοικτό, αλλά τελικά η Ντινάμο ήταν εκείνη που πήρε τη νίκη. Ο Μπέντζιους με 23 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τη Σάσαρι. Είχε μεγάλη βοήθεια από τον Ρόμπινσον (18π., 6ασ.), ενώ ο Κρούσλιν είχε 10π., 5ρ. Σε ό,τι αφορά την Ντερτόνα, ο Κρίστον είχε 25π. και ο Ντάουμ 23π., αντίστοιχα. Μετά από αυτούς τους δύο, όμως, κανείς άλλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-44, 63-61, 83-84.