Η Βίρτους Μπολόνια κατέκτησε το ιταλικό Supercoppa [vid]

Πέμπτη, 29 Σεπτεμβρίου 2022 - 23:56

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε 72-69 τη Σάσαρι και κατέκτησε το τρόπαιο.

Ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στην Ιταλία κατέληξε στα χέρια των παικτών της Βίρτους. Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του Eurobasket με την Ισπανία, ο Σέρτζιο Σκαριόλο πήρε έναν ακόμη τίτλο. Αυτή τη φορά ήταν εντός συνόρων. Με την ομάδα της Μπολόνια κατέκτησε το ιταλικό Supercoppa.

Μετά τη νίκη 72-64 στην παράταση, στον ημιτελικό με την Αρμάνι Μιλάνο, πέτυχε άλλη μία στο διήμερο. Αυτή τη φορά στον τελικό της διοργάνωσης με αντίπαλο τη Σάσαρι. Νίκησε 72-69 με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Καθώς η Βίρτους που δέχθηκε κοντά στους 50 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, κράτησε τη Ντινάμο στους 20 (σ.σ.: 10 ανά 10λεπτο) στο δεύτερο.

Μεγάλη αστοχία

Η ομάδα της Μπολόνια στηρίχθηκε, περισσότερο, σε 4 παίκτες. Ο Μίκι με 13π. και 6ρ. έκανε ξανά τη διαφορά. Άξιοι συμπαραστάτες του ήταν τόσο ο Κορντινιέ όσο και ο Μπελινέλι (σ.σ.: από 12π.), ενώ 10 σημείωσε ο Μπακό (7ρ.). Από την πλευρά της Σάσαρι, ο Ονουάκου με 18 πόντους (9ρ.) ήταν πρώτος σκόρερ, ενώ τον ακολούθησε ο Μπέντζιους με 15. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες στο τρίποντο (σ.σ.: 31% η Βίρτους, 21,7% η Σάσαρι). Αλλά η ομάδα του Πιέρο Μπούτσι πέτυχε μόλις 20 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Ματς με ανατροπές

Η Βίρτους άρχισε πιο καλά το ματς. Μετά το αρχικό 4-0 (2'), αλλά η Σάσαρι ισοφάρισε 7-7 (3') και προηγήθηκε 17-15 (9'), αλλά η Μπολόνια έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 (23-19). Η Σάσαρι με σερί προσπέρασε 25-23 στο 13' και 42-34 στο 17', για να κλείσει το ημίχρονο στο +6 (49-43). Η Μπολόνια ισοφάρισε 49-49 στο 22', αλλά το δεκάλεπτο την βρήκε στο -2 (59-57).

Συναρπαστικό φινάλε

Με το… καλημέρα στην 4η περίοδο, έμμεσο τετράποντο με τον Μπελινέλι (61-59) στο 32'. Η Ντινάμο προηγήθηκε ξανά 65-61 (34'), αλλά η Βίρτους με το τρίποντο του Μίκι πήρε το προβάδισμα (67-65) στο 36'. Τρίποντο του Μπέντζιους και 69-67 για τη Σάσαρι (2:39 για το φινάλε). Όμως η Ντινάμο δεν σκόραρε ξανά ως τη λήξη. Επί μέρους 5-0 της Μπολόνια με τους Πατζόλα (69-69, στα 54''), Μίκι (71-69, στα 24'') και 1/2 βολές του Κορντινιέ στο 6'' για το τελικό 72-69

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 49-43, 59-57, 69-72.