ΓουστΆΡΗ(Σ) να νικά τον Παναθηναϊκό [vids]

Κυριακή, 9 Οκτωβρίου 2022 - 19:34

Δεύτερη σερί χρονιά, στην πρεμιέρα, ο Άρης νικά στο Αλεξάνδρειο τον ΠΑΟ. Φέτος 69-65. «Καμπανάκι» για την ομάδα του Ράντονιτς.

Ψυχρολουσία για τους φίλους του Παναθηναϊκού, ντελίριο ενθουσιασμού για τους αντίστοιχους του Άρη. Η πρεμιέρα του πρωταθλήματος βρήκε τους «κίτρινους» νικητές στο ματς του Αλεξάνδρειου. Επικράτησαν 69-65 με τον Γκούντγουϊν να κάνει τη διαφορά. Μιας και είχε 19 πόντους και 12 ριμπάουντ. Επίσης, ο Χάγκινς άγγιξε το double-double (11π., 8ασ.). Όσον αφορά στον Παναθηναϊκό, ο Γουίλιαμς πάλεψε όσο μπορούσε με 13π. Αλλά οι 9/19 βολές, τα 19 λάθη και τα 0/11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο ήταν κομβικοί παράγοντες.

Ο Άρης μπήκε καλά στο ματς. Αν και δεν μπορούσε να απειλήσει μέσα από τη ρακέτα, έβρισκε λύσεις από μακριά. Κάτι που σε καμία περίπτωση δεν συνέβη για τους «πράσινους». Απελπιστικά άστοχοι από μακριά, δεν είχε ρυθμό και το δεκάλεπτο τους βρήκε στο -1 (16-15). Οι σύνθετες άμυνες του Άρη, μαζί με τη συνδρομή της ζώνης σε ορισμένα διαστήματα του ματς, μπέρδεψαν εντελώς την ομάδα του Ράντονιτς. Οι «πράσινοι» είχαν πολύ κακές επιλογές στην επίθεση. Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς με τα επιθετικά τους ριμπάουντ έκαναν μεγάλη ζημιά. Με επί μέρους 13-3, βρέθηκαν στο 29-18 (+11, 18'), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο 29-20. Πολύ χαμηλή παραγωγικότητα για το «τριφύλλι» με 0/11 τρίποντα!

Με ένα ακόμα 6-0 στις αρχές της 3ης περιόδου, η διαφορά πήγε στο +15 (35-20) για την ομάδα του Καστρίτη. Απόλυτος έλεγχος και κυριαρχία στο παρκέ του Αλεξανδρείου. Κάπου εκεί ο διακόπτης γύρισε. Ο Παναθηναϊκός άλλαξε εντελώς την εικόνα του.

Με 4/7 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο και επί μέρους 7-23, μετέτρεψε το 35-20 σε 42-43 με τις βολές του Γουίλιαμς (29'). Για να τελειώσει το δεκάλεπτο με το δίποντο του Τολιόπουλου 45-45.

Ο Αμερικανός φόργουορντ του ΠΑΟ ήταν ό,τι καλύτερο για την ομάδα του. Στο 33' έδωσε προβάδισμα +4 (49-53) στην ομάδα του. Αλλά, ο Άρης έκανε μεγάλο come back. Σερί 10-4 και 59-57 στο 35'. Στην τελική ευθεία του ματς, ο Γκούντγουϊν με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα πέτυχε το 66-63 (1:20 για το φινάλε). Ο Παπαγιάννης μείωσε 66-65 (0:55) και ο Χάγκινς έκανε το 68-65 (0:29). Τα βήματα του Μποχωρίδη στα 11'' ήταν καθοριστικά και ο Νότε με 1/2 βολές (9'') διαμόρφωσε το τελικό 69-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 29-20, 46-45, 69-65.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.