Ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα από την Πάτρα [vids]

Δευτέρα, 10 Οκτωβρίου 2022 - 21:19

Χωρίς να πιεστούν οι «ερυθρόλευκοι», νίκησαν εύκολα 87-61 τον Απόλλωνα με «όπλα» την άμυνα και το περιφερειακό σουτ.

Με νίκη ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Basket League, o πρωταθλητής Ολυμπιακός. Mε «σβηστές… μηχανές» νίκησε 87-61 τον Απόλλωνα στην Πάτρα. Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε 4 διψήφιους με πρώτο σκόρερ τον Βεζένκοφ (20π.). Αλλά «έχασε» στο ημίχρονο τον Μπολομπόι με διάστρεμμα στην αριστερή ποδοκνημική. Πολύ καλή εμφάνιση του Γουόκαπ (7π.,/ 10ασ.).

Ο Απόλλων πέτυχε το πρώτο καλάθι στο ματς, το τρίποντο του Καλχούν (3-0). Αλλά οι «ερυθρόλευκοι» παρά τις απουσίες των Φαλ, Κάνααν και Παπανικολάου, έπαιξαν αρκετά μέσα στη ρακέτα. Ο Μπλακ πέτυχε 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (2/2β., 3/3διπ.), ενώ ισάριθμους σημείωσε και ο Πίτερς με 2/3 τρίποντα. Μετά το 5-5 (3'). Ο Μπλακ πέτυχε το 5-8, ενώ ο Πίτερς το +5 (8-13). Οι Πατρινοί ισοφάρισαν 13-13 (6'), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με επί μέρους 13-2 βρέθηκαν στο +11 (15-26), για να κλείσει το δεκάλεπτο με 18-26 μετά το τρίποντο του Ντέιβις. Εξαιρετικός ο Γουόκαπ με 6 ασίστ ως εκείνο το σημείο.

Γρήγορο 5-0 σε 38'' και σκορ 18-31 με Μπολομπόι και Λαρεντζάκης για τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν πολύ υψηλά ποσοστά στο τρίποντο. Διότι κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με 8/12 (66,7%). Η διαφορά όλο και μεγάλωνε. Νέο 5-0 των πρωταθλητών με Σλούκα και Λαρεντζάκη για το +18 (21-39) στο 13'. Ο κόουτς του Ολυμπιακού έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Με τον Πάπας να πετυχαίνει 6 διαδοχικούς πόντους, η διαφορά ανέβηκε στους 22 (23-45, 17'). Στα όρια του double score το ματς. Ο Απόλλων με Καλχούν, Τζόουνς και Γκρίφιν μείωσε σε 33-47, για να κλείσει το ημίχρονο με το τρίποντο του Βεζένκοφ (33-50).

Ο Βεζένκοφ χρειάζεται λίγο χρόνο για να ανεβάσει την ένταση στο παιχνίδι του. Το έκανε στο τρίτο δεκάλεπτο. Μια περίοδος κατά την οποία, η ομάδα του Μπαρτζώκα άνοιξε το ρυθμό. Κράτησε τον Απόλλωνα στους 9 πόντους, ενώ εκείνη σημείωσε 25. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού ανέβασε τη διαφορά στους 20 (35-55, 23'). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βρει ρυθμό και το σκορ όλο και μεγάλωνε. Με τον Απόλλωνα να σκοράρει μόλις ένα καλάθι με τον Σίλα, ο Ολυμπιακός έκανε επί μέρους 16-2 και με το καλάθι του Μακ Κίσικ προηγήθηκε με +34 (39-73) στο 29', για να τελειώσει το δεκάλεπτο με το καλάθι του Κολοβέρου (42-75).

Διαχείριση στην τελευταία περίοδο από τους «ερυθρόλευκους» καθώς την Παρασκευή υπάρχει το ματς με την Ζαλγκίρις. Την ίδια στιγμή, ο νεαρός Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος, αλλά και ο Σίλα έδωσαν πόντους στην ομάδα του Νίκου Βετούλα. Στο διάστημα 30'-37' οι Πατρινοί έκαναν επί μέρους 17-3 και μείωσαν σε 59-78. Αλλά στο διάστημα ως το φινάλε, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ξανά ρυθμό, «απάντησαν» με δικό τους 9-2 και πήραν τη νίκη με 87-61.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 33-50, 42-75, 61-87.