Eurocup: Προμηθέας on fire στο Τρέντο [vid]

Τετάρτη, 12 Οκτωβρίου 2022 - 22:44

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν με το… δεξί στη διοργάνωση, καθώς νίκησαν 89-76 στην Ιταλία.

Εξαιρετικό μπάσκετ για την ομάδα του Μάκη Γιατρά στην Ιταλία. Ο Προμηθέας έπαιξε σε υψηλό επίπεδο και κατάφερε να φύγει νικητής από το Τρέντο, νικώντας 89-76. Με πρώτο σκόρερ τον Σίμπσον (22π.), αλλά κορυφαίο τον Κουλμπόκα με double-double (18π./11ρ.). Πολύ καλή δουλειά έκανε και ο Γιάνγκ με 20π.

Το ματς ξεκίνησε με νευρικότητα. Καμία από τος δύο ομάδες δεν είχε σκορ στα πρώτα δύο λεπτά. Η Τρέντο κατάφερε να προηγηθεί 13-9 στο 7', αλλά η άμυνα του Προμηθέα, η καλή κυκλοφορία με σερί 11-0 έκαναν το 13-20 με το οποίο έληξε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Πατρινοί συνέχισαν το ίδιο δυνατά και στη δεύτερη περίοδο. Με τον Γιάνγκ βρέθηκαν στο +9 (15-24, 12'). Μια διαφορά που διατήρησε ο Προμηθέας ως το 15' (σ.σ.: για την ακρίβεια την έκανε +10, 22-32). Ο Τσαϊρέλης που ήρθε από τον πάγκο ήταν κομβικός και συνεργάστηκε ιδανικά με τον Κουλμπόκα. Αποτέλεσμα το +16 των Πατρινών (25-41, 19') με νέο σερί 9-0. Ωστόσο, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 29-43.
Οι Ιταλοί με δύο διαδοχικά τρίποντα του Λόκετ μείωσαν στους 8 (41-49, 24'), αλλά Σίμπσον και Κουλμπόκα έδωσαν ξανά στον Προμηθέα προβάδισμα 13 πόντων (41-54, 25'), ενώ ο Γιάννη την έστειλε στους 15 (45-60, 26'). Με τετράποντο του Σίμπσον το σκορ έγινε 49-66 (29'), για να κλείσει η περίοδος με τρίποντο από τον Μουράτο σε «νεκρό» χρόνο (55-69).

Στην τελευταία περίοδο αυτό που έκανε ο Προμηθέας ήταν διαχείριση. Με καλή δουλειά στο κομμάτι των ριμπάουντ και σωστές επιλογές στην επίθεση, διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα. Με το σκορ να είναι 68-83 στο 35'. Αν και η Τρέντο επιχείρησε με τον Φλακαντόρι να κάνει την τελική της αντεπίθεση, οι Πατρινοί έχουν αποκτήσει εμπειρία από αυτές τις καταστάσεις. Διατήρησαν προβάδισμα 13-14 πόντων (74-88, 38') για να διαμορφώσει ο Κουλμπόκα με μια βολή το τελικό 76-89.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-43, 55-69, 76-89.