Ο Παναθηναϊκός "άλωσε" το Βελιγράδι [vid]

Πέμπτη, 13 Οκτωβρίου 2022 - 22:30

Με κορυφαίο τον Γκριγκόνις (17π.) και καθοριστικούς στο τέλος τους Πονίτκα και Γκουντάιτις, οι «πράσινοι» νίκησαν 77-75 τον Ερυθρό Αστέρα.

Ο Παναθηναϊκός

Η άμυνα έκανε τη δουλειά για τον Παναθηναϊκό στο Βελιγράδι. Τόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν γύρισε το ματς όσο και στα τελευταία 3 λεπτά. Εκεί, όπου, οι «πράσινοι» έκαναν επί μέρους 11-4 και έφυγαν με το «διπλό» από το Βελιγράδι, νικώντας 77-75 τον Ερυθρό Αστέρα.

Δεν είχε... απάντηση

Στα πρώτα 3' το ματς ήταν ισόπαλο 6-6. Οι μεν Σέρβοι πήραν πόντους με δύο τρίποντα, οι δε «πράσινοι» μέσα από τη ρακέτα με Παπαγιάννη και Γουίλιαμς. Με τον Μπέντιλ να φτάνει τους 5 πόντους και το τρίποντο του Λάζιτς, η διαφορά πήγε στους 5 (11-6, 4'). Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε με έξι πόντους του Άντριους (11-12, 6'). Ο Γκουντάιτις έδωσε το προβάδισμα (13-14), αλλά ο Ερυθρός Αστέρας με τον Μίτροβιτς (5 σερί πόντοι) έκανε το σκορ 18-14. Ο Χασάν Μάρτιν ανέβασε τη διαφορά στους 6 (22-16, 10') για να κλείσει το δεκάλεπτο 24-18.

Σούπερ άμυνα

Όμως στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» έπαιξε εξαιρετική άμυνα. Ισοφάρισε με τις βολές του Γουίλιαμς (24-24) και προσπέρασε με το τρίποντο του Μποχωρίδη (26-27, 13'). Ο Ερυθρός Αστέρας με τρίποντο του Ιβάνοβιτς βρέθηκε ξανά στο +5 (34-29, 16'). Το έμμεσο τρίποντο του Παπαγιάννη έκανε το 36-36 (18'), ενώ ο Λι με τρίποντο έδωσε στον Παναθηναϊκό το προβάδισμα με 39-38. Οι Σέρβοι έμειναν χωρίς σκορ στα τελευταία 143 δευτερόλεπτα του ημιχρόνου. Κατά συνέπεια, το τρίποντο του Γκριγκόνις διαμόρφωσε το 38-42.

Στις λεπτομέρειες

Οι «πράσινοι» στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου βρέθηκαν στο +6 (38-44) με τον Παπαγιάννη. Ο Αστέρας μείωσε στον πόντο με το τρίποντο του Μπέντιλ (45-46, 24'), αλλά «απάντησε» ο Γκριγκόνις (45-49). Ο πρώην παίκτης των «πράσινων» με έμμεσο τρίποντο έφερε μπροστά τον Ερυθρό Αστέρα (51-50, 26'). Οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ (54-54, 28'). Γκουντάιτις, Πετρούσεφ (1/2β.) και Ραντούλιτσα διαμόρφωσαν το 56-57.

Αποφασιστικότητα για «διπλό»

Ο Σέρβος σέντερ με δύο βολές πέτυχε το 58-57, αλλά ο Ποντίκα με τέσσερις διαδοχικούς δικούς του το 58-61 (31'). Ο Πολωνός είχε ζεσταθεί (61-63, 32'). Όμως εκεί οι «πράσινοι» κόλλησαν στην επίθεση, ο Ερυθρός Αστέρας έκανε σερί 7-0 και βρέθηκε στο 68-63 με τον Ντόμπριτς (35'). Έμμεσο τρίποντο του Χασάν Μάρτιν για το 71-66 (37'). Εντούτοις, οι παίκτες του «τριφυλλιού» ήταν αποφασισμένοι. Με πέντε πόντους του Γκουντάιτις και δύο βολές του Γουίλιαμς ισοφάρισαν 73-73 (39'). Μια ακόμα καλή άμυνα, κλέψιμο του Πονίτκα και προβάδισμα 75-73 στα 21,3''. Μια βολή του Μπέντιλ στα 6'' και 74-75. Ο Λι κέρδισε το φάουλ, ήταν απόλυτα ψύχραιμος και στα 4,1'' έκανε το 74-77. Ο Ντόμπριτς στα 1,8'' για τη λήξη έβαλε την πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη και ο Γουίλιαμς πήρε το ριμπάουντ, «σφραγίζοντας» τη νίκη των «πράσινων» στο Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 38-42, 56-57, 75-77.