Τα κορίτσια του Ολυμπιακού στους ομίλους της Euroleague [vid]

Παρασκευή, 14 Οκτωβρίου 2022 - 01:07

Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν 84-60 τον Ερυθρό Αστέρα, τερμάτισαν πρώτες στο προκριματικό γκρουπ του Βελιγραδίου και θα αγωνιστούν ξανά στη διοργάνωση μετά από 4 χρόνια.

Το εισιτήριο για τον πρώτο όμιλο στην Euroleague Γυναικών εξασφάλισε ο Ολυμπιακός. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας νίκησαν και στο δεύτερό τους ματς, στον προκριματικό του Βελιγραδίου, 84-60 τον Ερυθρό Αστέρα. Την Τρίτη είχαν νικήσει 73-54 τη ρουμανική Σέπσι. Έτσι, μετά από τέσσερα χρόνια είναι ξανά στην κορυφαία, συλλογική διοργάνωση μπάσκετ στις Γυναίκες. Πιο συγκεκριμένα, θα συμμετάσχουν στον πρώτο όμιλο μαζί με τις Σέκσαρντ (Ουγγαρία), Πολκοβίτσε (Πολωνία), Βιρτ Μπολόνια (Ιταλία), Μπουρζ (Γαλλία), Βαλένθια (Ισπανία), Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) και USK Πράγας (Τσεχία).

Μετά από ένα νευρικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ναι μεν προηγήθηκαν 18-10 (7') μετά το δίποντο της Σταμολάμπρου, έχασαν τη συγκέντρωσή τους. Οι Σέρβες απάντησαν με επί μέρους 13-3 και η περίοδος έληξε 21-21. Όμως, στο δεύτερο δεκάλεπτο πάτησαν… γκάζι. Με «όπλο» την άμυνα. Κράτησαν τον Ερυθρό Αστέρα στους 11 πόντους. Αν και ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε 25-23 με τον Μπογκίτσεβιτς (13'), ο Ολυμπιακός αντέδρασε σωστά. Η Γκούσταφσον πέτυχε το 31-25 (15'), ενώ οι Σέρβες δεν σκόραραν στα τελευταία 2:38. Έτσι με το λέι απ της Σουκ, το ημίχρονο έληξε 39-32.

Η σερβική ομάδα το πάλεψε όσο μπορούσε. Πλησίασε στο σκορ και έφτασε στο 46-47 μετά το τρίποντο της Μπογκίτσεβιτς (26'). Αλλά εκεί το τρίποντο της Σταμολάμπρου ήταν η αρχή για το σερί 10-0 που ολοκληρώθηκε με το έμμεσο τρίποντο της Γκούσταφσον (46-57, 29'), για να λήξει το δεκάλεπτο 50-60. Με την μπάλα να περνά μέσα στη ρακέτα, η Αμερικανίδα σέντερ πέτυχε το 52-67 για το +15 του Θρύλου (34').

Η άμυνα που έπαιξαν οι κοπέλες του Ζίμπαρτς ήταν εξαιρετική. Στην επίθεση υπήρχαν πολλές επιλογές. Έτσι, η διαφορά έφτασε στους 21 πόντους μετά το καλάθι της Νικολοπούλου (37') και στους 23 με το λέι απ της Σύρρα (54-77), με την Βαμβακά να σκοράρει με δύο βολές για το +24 (54-79). Επιπλέον, η Σύρρα πέτυχε το +30 (54-84), για να λήξει το ματς 60-84.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 32-39, 50-60, 60-84.