Άνετος ο Ολυμπιακός με επιθετικό πλουραλισμό [vid]

Παρασκευή, 14 Οκτωβρίου 2022 - 23:04

Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας ωραίο μπάσκετ και έχοντας πέντε διψήφιους, νίκησαν 90-80 την Ζαλγκίρις και έκαναν το «δύο στα δύο» στην Euroleague.

Δεύτερη νίκη σε δύο αγωνιστικές για τον Ολυμπιακό στη φετινή Euroleague. Αν και το ματς στο ΣΕΦ έγινε χωρίς την παρουσία του κόσμου, η ομάδα του Μπαρτζώκα επικράτησε 90-80 και έφτασε στο 2-0 στις νίκες. Με τον Βεζένκοφ να πετυχαίνει double-double (23π./14ρ.). Το δίδυμο των Σλούκα (15π., 6ασ.) και Γουόκαπ (10π., 6ασ., 2κλ., 1 κοψ.) να κάνει πολλές δουλειές. Τον Φαλ (16π., 5ρ., 2ασ.) να έχει πληθωρική παρουσία. Τέλος, τον Λαρεντζάκη (15π., 2ασ., 2κλ.)να βοηθά για τη διαφορά και στα δύο ημίχρονα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με κακές επιλογές και λάθη στην επίθεση. Με την Ζαλγκίρις να παίρνει 5 πόντους από τον Σμιτς και τον Ολυμπιακό να σκοράρει στο 3' με τον Φαλ (2-5), αλλά οι Λιθουανοί γρήγορα έφτασαν στο 2-9. Το τρίποντο του Βεζένκοφ μείωσε το σκορ σε 7-11 (4'). Οι επιθέσεις των «ερυθρολεύκων» ήταν από μέσα, με τον Φαλ να έχει στο 5' ήδη 9 πόντους (12-11). Σερί 10-0 με το καλάθι του Γουόκαπ και 14-11 (6'). Ο Αμερικανός έκοβε (σ.σ.: τάπα στον Ντίμσα), μοίραζε ασίστ και σκόραρε (16-13, 8'). Δύο διαδοχικά τρίποντα της Ζάλγκιρις έκαναν το 16-19, για να τελειώσει το δεκάλεπτο 18-21.

Η διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η άμυνα του Ολυμπιακού. Με ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη μπροστάρηδες. Σε αντίθεση με το πρώτο, κράτησε την Ζαλγκίρις στους 14 πόντους. Την ίδια ώρα, η επίθεση βρήκε ρυθμό. Ο Λαρεντζάκης με πέντε πόντους έδωσε το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (24-23, 12'). Σε συνδυασμό με την άνοδο του Βεζένκοφ και τις βολές του Σλούκα, η ομάδα του Μπαρτζώκα πήγε στο +6 (31-25, 14'). Ο Ουλάνοβας με τρίποντο μείωσε στον πόντο (34-33, 16'), αλλά ο Ολυμπιακός έκανε σερί 10-2 ως το τέλος του ημιχρόνου που έκλεισε με το τρίποντο του Λαρεντζάκη σε «νεκρό» χρόνο (44-35).

Μετά το αρχικό 0-5 της Ζαλγκίρις στο πρώτο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου (44-40), ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Κυκλοφόρησε καλά την μπάλα. Επίσης, την πέρασε στη ρακέτα όπου ο Φαλ δεν είχε αντίπαλο. Το έμμεσο τρίποντο του Γουόκαπ έκανε το 49-40 (22'). Οι Λιθουανοί έβρισκαν λύσεις από μακρινή απόσταση με Σμιτς, Μπραζντέικις και Έβανς (49-45 στο 24' και 52-48 στο 25'). Ο Φαλ με πέντε διαδοχικούς πόντους έκανε το 54-48, για να έρθει το τρίποντο του Γουόκαπ (57-48, 26'). Σε εκείνο το σημείο μπήκε στην… εξίσωση και ο Πίτερς (6π.) και μαζί με τον Βεζένκοφ έφεραν τους «ερυθρόλευκους» στο +11 (67-56), για να λήξει η περίοδος 67-58 με τις βολές του Χέις.

Η νευρικότητα στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν έκδηλη. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έμεινε χωρίς σκορ για 3:12! Ο Κάβανο έκανε τη ζημιά με τα μακριά σουτ, καθώς πέτυχε 3 τρίποντα. Ωστόσο το έμμεσο τρίποντο του Σλούκα για το 70-61 έδωσε την ώθηση. Το πείσμα του Λαρεντζάκη πέτυχε το 76-70 (36'), ενώ ένα ακόμα έμμεσο τρίποντο του Βεζένκοφ και το καλάθι του ΜακΚίσικ στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσαν το 81-70 (37'). Ένα ακόμα τρίποντο του Λαρεντζάκη έβαλε τους τίτλους τέλους στο ματς (85-73, 1:32), για να λήξει το ματς 90-80.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 44-35, 67-58, 90-80.