Basket League: Άνετες νίκες για τους γηπεδούχους [vids]

Κυριακή, 16 Οκτωβρίου 2022 - 23:09

Εύκολο απόγευμα είχαν Παναθηναϊκός, Προμηθέας και Ολυμπιακός στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Οι τρεις γηπεδούχοι νίκησαν στα κυριακάτικα ματς της 2ης αγωνιστικής της Basket League. Χρονικά προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός, ακολούθησε ο Προμηθέας και τελευταίος ήταν ο Ολυμπιακός. Κόντρα σε Λαύριο, Ιωνικό και Περιστέρι, αντίστοιχα.

Καταρχάς, ο Παναθηναϊκός νίκησε 83-70 το Λαύριο. Η ομάδα του Ράντονιτς συνέχισε τις νίκες μετά το «διπλό» στο Βελιγράδι. Ωστόσο πέτυχε την πρώτη στο πρωτάθλημα, μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη. Με τον Παπαγιάννη να σημειώνει 15 πόντους και τους νεαρούς Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και Μαντζούκα να έχουν από 14. Διψήφιος και ο Πονίτκα με 10π. Κόουλ με 17π. και Φλαγκ με 15π οι πρώτοι σκόρερ για το Λαύριο. Το ματς κρίθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν οι «πράσινοι» έκαναν επί μέρους 32-22 και μετέτρεψαν το 20-18 της πρώτης περιόδου σε 52-40.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 52-40, 76-57, 93-70.

Ανάλογο σκηνικό και στην Πάτρα. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός έβαλε δύσκολα στον Προμηθέα (19-23). Η ομάδα του Γιατρά είχε μείνει στη νίκη με την Τρέντο, στην Ιταλία, στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε ρυθμό, σημείωσε 30 πόντους και το ημίχρονο έκλεισε με 49-41. Η διαφορά έγινε διψήφια στην 3η περίοδο (73-61), για να λήξει το ματς 97-84. Ο εκπληκτικός Γιάνγκ με 34 πόντους έκανε τη διαφορά για τον Προμηθέα. Ο Κάουαν είχε 16π., ο Κακλαμανάκης 15π, ενώ 14π. πέτυχε ο Κουλμπόκα. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Μαυροκεφαλίδης (21π.) και Αρσενόπουλος (19π.).

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 49-41, 73-61, 97-84.

Το ματς του Ολυμπιακού με το Περιστέρι ήταν ιδιαιτέρων συνθηκών. Καθώς η παρουσία του Βασίλη Σπανούλη στον πάγκο της ομάδας των δυτικών προαστίων έδωσε άλλο… χρώμα στην αναμέτρηση. Πριν το τζάμπολ ο πρώην άσος των «ερυθρολεύκων» τιμήθηκε από τους Παναγιώτη και Γιώργο Αγγελόπουλο. Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα το ματς. Στο πρώτο δεκάλεπτο έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό. Αλλά στη δεύτερη περίοδο, ο Λαρεντζάκης με 10π., ο Σλούκας που τελείωσε το ημίχρονο με 8π.,7ασ. και ο επίσης διψήφιος Βεζένκοφ (10π.) συνέβαλαν στο 50-37. Στη συνέχεια η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους για το τελικό 101-79. Στο ΣΕΦ βρέθηκε επίσης και ο Γιώργος Πρίντεζης Ο Σλούκας έκανε double-double με 23π., 13ασ. ενώ πολύ καλοί ξανά οι Βεζένκοφ (17π.) και Λαρεντζάκης (13π). Από το Περιστέρι ξεχώρισε ο Φρανσίσκο (17π.)

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 50-37, 74-56, 101-79.