Εκπληκτικός Προμηθέας και 2/2 στο Eurocup [vid]

Τετάρτη, 19 Οκτωβρίου 2022 - 21:36

Με τον Γιάνγκ να σημειώνει 34 πόντους, η ομάδα της Πάτρας νίκησε 93-82 στην ισπανική Γκραν Κανάρια.

Ο φετινός Προμηθέας δείχνει πώς είναι ικανός για σπουδαία πράγματα, Μετά το διπλό στο Τρέντο, στην πρώτη αγωνιστική του Eurocup, αξιοποίησε και την έδρα του. Το έκανε με εμφατικό τρόπο διότι με ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο όπου έκανε επί μέρους 27-12 για να νικήσει 93-82 και να κάνει το 2/2 στη διοργάνωση. Με τον εκπληκτικό Γιάνγκ να σημειώνει 34 πόντους, ενώ καθοριστικοί ήταν τόσο ο Γκίκας με 15 πόντους όσο και ο Κουλμπόκα που άγγιξε το double-double (11π./9ρ.)

Δυνατή εκκίνηση στο ματς για τους Πατρινούς και προβάδισμα πέντε πόντων (9-4). Η Γκραν Κανάρια αντέδρασε και επέστρεψε με τον Μπαλτσερόφσκι, αλλά οι Πατρινοί έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα 22-19. Ο Μπρουσίνο έδωσε πολλές λύσεις στην ομάδα από τα Κανάρια Νησιά που προσπέρασε. Ωστόσο, η συμβολή των Τσαϊρέλη και Γκίκα ήταν κομβική για να μην ξεφύγουν οι Ισπανοί που έκλεισαν το ημίχρονο με +6 (40-46).

Η ισπανική ομάδα έλεγξε το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε διψήφιο προβάδισμα (39-50). Αλλά με Γιάνγκ, Κουλμπόκα και Κόντιτ, οι Πατρινοί έμειναν κοντά και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 66-70. Η Γκραν Κανάρια ήταν μπροστά 82-76 στο 36' με το καλάθι του Ντιόπ. Ακολούθησε επί μέρους 17-0 από τους Πατρινούς με τον Γκίκα να πετυχαίνει με τρίποντο το τελικό 93-82.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-46, 66-70, 93-82