Απών ο Παναθηναϊκός, γνώρισε τη συντριβή στο Βερολίνο [vid]

Τετάρτη, 19 Οκτωβρίου 2022 - 22:56

Πολύ κακή εμφάνιση των «πράσινων» στο ματς με την Άλμπα και βαριά ήττα 94-65 στη Γερμανία.

Συντριβή στο Βερολίνο για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» ήταν αποκαρδιωτικοί στο ματς με την Άλμπα και υπέστησαν βαριά ήττα με 29 πόντους διαφορά, 94-65. Οι Γερμανοί κυριάρχησαν σημειώνοντας 13 τρίποντα, ενώ είχαν 43 ριμπάουντ και 25 ασίστ και τα μισά λάθη (σ.σ.: 7 με 14 σε σχέση με το «τριφύλλι» που είχε 15 ασίστ).

Οι «πράσινοι» ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν 6-5 με 6 πόντους του Γουίλιαμς στο 4'. Αλλά η Άλμπα απάντησε με 12-0 και προηγήθηκε 17-6, έχοντας ήδη 5/8 τρίποντα (7'). Η ομάδα του Ράντονιτς είχε κολλήσει επιθετικά, μιας και μετά το δίποντο του Γουίλιαμς έμεινε χωρίς σκορ για πάνω από 5 λεπτά. Συν τοις άλλοις, πέτυχε μόνο τρεις βολές με τους Ποτίνκα και Γκουντάιτις, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με 2/13 (1/8διπ. και 1/5τρ.) σουτ εντός παιδιάς. Το μοναδικό θετικό ήταν πώς κράτησε τους Βερολινέζους χωρίς σκορ για τα τελευταία 2:36 της πρώτης περιόδου.

Με τον Άντριους να βγαίνει μπροστά και να ξεκινά «ζεστός» στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 4 (21-17), ενώ ο Γκουντάιτις έφερε τον Παναθηναϊκό στον καλάθι (21-19), Οι «πράσινοι» έμειναν στο ματς ως το 15'. Με το σκορ στο 25-21, η Άλμπα έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε 32-21 με τον Σίκμπα. Το νέο πρόβλημα για την ομάδα του Ράντονιτς ήταν ο Κουμάντζε που έφερε τη διαφορά στους 12 (38-26). Το τετράποντο του Άντριους που πάλευε μόνο (38-30, 18') ήταν η τελευταία «αναλαμπή». Άμεσο 5-0 της Άλμπα και 43-30 με τον Ολίντε, για να κλείσει το ημίχρονο ο Γκριγκόνις (43-33).

Η τρίτη περίοδος ήταν άκρως καταστροφική για το «τριφύλλι». Μόλις 12 πόντοι στην επίθεση. Πάνω από πέντε λεπτά χωρίς σκορ και η ομάδα του Βερολίνου με Μπλατ, Ζούσμαν και Βέτζελ έφτασε στο +27 (60-33) στο 26'! Με το πείσμα του Λι και ορισμένες φάσεις του Γκουνάιτις, οι «πράσινοι» κατάφεραν και κατέβασαν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, με το δεκάλεπτο να λήγει 64-45.

Το τρίποντο του Γκριγκόνις που έριξε τη διαφορά στους 16 (66-50, 32') δεν είχε συνέχεια. Άμεσα καλάθια από Προσίντα και Βέτζελ και ξανά +20 για την Άλμπα. Οι Γερμανοί ήταν ασταμάτητοι και ο Λάμερς ανέβασε τα προβάδισμα της Άλμπα στους 31 (88-57). Το μοναδικό που άλλαξε ήταν η διαφορά στο τέλος. Ο Γκριγκόνις μείωσε στους 26 (90-64) με τρίποντο, αλλά οι Βερολινέζοι με Ντέλοου και Μαχόφσκι διαμόρφωσε το τελικό 94-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 43-33, 64-45, 94-65.