Μεγάλος Ολυμπιακός μέσα στη Μαδρίτη [vid]

Τετάρτη, 19 Οκτωβρίου 2022 - 23:54

Μετά τη νίκη στην έδρα της Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός «άλωσε» και την αντίστοιχη της Ρεάλ με 89-87.

Μετά τη Βαρκελώνη, «διπλό» και στην έδρα της Ρεάλ. Ένας Ολυμπιακός με τεράστιο πάθος και ψυχή νίκησε στην έδρα των πρωταθλητών Ισπανίας, 89-87, και έκανε το 3-0 στη φετινή Euroleague. Με σούπερ εμφάνιση του Βεζένκοφ και νέο double-double (23π./12ρ.), αλλά και τον καθοριστικό Σλούκα στο φινάλε (14π./7ασ.), όπως και τους Λαρεντζάκη (8π.) και Μπολομπόι (11π.).

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν νευρικοί στο πρώτο δίλεπτο και βρέθηκαν πίσω με 5-0. Ωστόσο Φαλ και Γουόκαπ μείωσαν στον πόντο (5-4). Γιαμπουσέλε, Ταβάρες και Σέρχι έδωσαν προβάδισμα 4 πόντων στη Ρεάλ (10-6, 5' και 15-11 στο 6'). Ο Γουόκαπ έκανε καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση. Με σερί 4-0, από δικό του καλάθι και του Βεζένκοφ ισοφάρισε σε 15-15. Επίσης, ένα ακόμα δικό του καλάθι και ένα του Φαλ έφεραν το σκορ στο 16-20 (19'), για να λήξει η περίοδος 21-20. Μόλις ένα λάθος της ομάδας του Μπαρζώκα, με 7/9 δίποντα, αλλά και 2/9 τρίποντα.

Η «μάχη» συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Ο ΜακΚίσικ νίκησε τον Ταβάρες για το 21-22. Αλλά τα τρίποντα της Ρεάλ ήταν καθοριστικός παράγοντας. Ο Κοζέρ με έμμεσο τρίποντο έκανε το 29-24, για να «απαντήσει» ο Πίτερς με τον ίδιο τρόπο (29-27, 34'). Με τον Αμερικανό να ισοφαρίζει 29-29. Τα δύο τρίποντα του Κορνελί και το καλάθι του Χεζόνια έφερε τη Ρεάλ στο +8 (37-29). Με Σλούκα και Βεζένκοφ οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και μείωσαν σε 38-37 στο φινάλε του ημιχρόνου. Τα 2/11 τρίποντα ήταν πρόβλημα για την ελληνική ομάδα!

Δυνατές «μονομαχίες» και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο ΜακΚίσικ ήταν αποφασιστικός στην αρχή της περιόδου. Με 4 πόντους του έκανε το 41-42 (22'). Με το έμμεσο τρίποντο του Ταβάρες η διαφορά πήγε στους 4 για τους Μαδριλένους (49-45), αλλά Βεζένκοφ και Γουόκαπ ισοφάρισαν 49-49 (25'). Έμμεσο τρίποντο του ΜακΚίσικ και 52-52 Αλλά ο Μούσα με πέντε διαδοχικούς πόντους έκανε το 57-52 (27'). Τρίποντο του Κάνααν, καλάθι του Βεζένκοφ και του ΜακΚίσικ για το 57-59 (28'). Ο Ταβάρες έκανε το 62-61, αλλά ο Σλούκας σε «νεκρό» χρόνο έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά 63-62.

Αν και η Ρεάλ μπήκε δυνατά και με σερί 6-0 προηγήθηκε 68-63 με τον Γιούλ, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση. Με τον Μπολομπόι μείωσαν σε 68-67 (32'). Με Μούσα και Κορνελί οι Ισπανοί πήγαν στο +6 (73-67, 34'), όμως το θράσος του Λαρεντζάκη ήταν εκεί. Πέντε σερί πόντοι και 76-72 (35'). Ο Σλούκας μείωσε 78-75 με βολές, ο Γιούλ με νέο τρίποντο έκανε το 81-75 και ο Μπολομπόι με 4 πόντους έφερε το ματς στο καλάθι (81-79, 37'). Νέο μεγάλο τρίποντο του Λαρεντζάκη και δίποντο του Σλούκα (39') για το 5-0 του Ολυμπιακού που προηγήθηκε 84-83, 1:24 για το τέλος. Γιούλ και Σλούκας ήταν οι πρωταγωνιστές στο φινάλε. Ο Ισπανός ισοφάρισε με βολές 85-85 (47,9''), ο Έλληνας έκανε το 85-87 (32,7''), ενώ ο Γιούλ ισοφάρισε 87-87 στα 19, 9''. Η τελευταία επίθεση, στα 3'', με τον Σλούκα να κάνει τρομερή φάση με τον Ταβάρες και να διαμορφώνει το τελικό 87-89.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-37, 62-63, 87-89.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.