Euroleague: «Τρία στα τρία» και για την Μπασκόνια [vid]

Πέμπτη, 20 Οκτωβρίου 2022 - 01:39

Το απόλυτο για την ομάδα της Βιτόρια στη φετινή διοργάνωση μετά το 92-75 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Μια από τις ομάδες έκπληξη στην εκκίνηση της σεζόν στην Eurolague είναι η Μπασκόνια. Οι Βάσκοι νίκησαν 92-75 τον Ερυθρό Αστέρα, «καθαρίζοντας» το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με «όπλο» το μακρινό σουτ, καθώς είχαν 19-36 τρίποντα (53%). Όπως έκαναν πριν από μερικές ημέρες με την Παρτιζάν, που επίσης έκαναν την αντεπίθεσή τους στην 4η περίοδο.

Ο εξαιρετικός Μάρκους Χάουαρντ με 30 πόντους (7/12 τρ.) ήταν πρωταγωνιστής, ενώ καταλυτική ήταν και η συνδρομή του Τόμπσον με 18 πόντους (4/4τρ.) και 4 ασίστ. Σε ό,τι αφορά τους Σέρβους, ο Μίτροβιτς είχε 17π./8ρ. ενώ ο Ιβάνοβιτς πέτυχε 11π.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν μπροστά στο σκορ για περισσότερο από ένα ημίχρονο. Μίτροβιτς και Μπέντιλ έκανε πολλή δουλειά στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο, η Μπασκόνια προσπάθησε, προσπέρασε 40-38 με τον Σεντεκέρσκις, αλλά το πρώτο μέρος βρήκε τους Σέρβους στο +5 (42-47).

Στην τρίτη περίοδο άρχισε η αντεπίθεση των Βάσκων. Αν και το ματς πήγε σε αργό τέμπο, οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις. Οι οποίες ήρθαν μέσα από την άμυνά τους. Διότι από τους 24 και 23 πόντους, ανά δεκάλεπτο, στο πρώτο ημίχρονο, έπεσαν στους 10 στο τρίτο. Με αποτέλεσμα να προηγηθούν 59-57. Στην τελευταία περίοδο η Μπασκόνια πάτησε… γκάζι. Σκόραρε 33 πόντους με 7/11 τρίποντα και έφτασε στη νίκη με 92-75.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 42-47, 59-57, 92-75.