Ευρωλίγκα: Λιθουανικό «μπαμ»-Στην κορυφή η Φενέρμπαχτσε [vids]

Πέμπτη, 20 Οκτωβρίου 2022 - 23:52

Η Ζαλγκίρις νίκησε 73-72 την Μπαρτσελόνα που έχασε την τελευταία επίθεση στο ματς. Η ομάδα του Ιτούδη έκανε το 4/4 με το 79-77 επί της Βαλένθια.

Μεγάλα ματς στο Κάουνας, στην Κωνσταντινούπολη και το Μόναχο. Η Ζαλγκίρις έκανε την έκπληξη, νικώντας την Μπαρτσελόνα. Σε ένα ματς που οι Λιθουανοί στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν. Με τη διαφορά να φτάνει στους 9 (44-35) χάρη στην εξαιρετική δουλειά που έκαναν οι Ουλάνοβας, Σμιτς και Έβανς. Από το +11 (48-37) στο 23' στο προσπέρασμα των Καταλανών (51-50 στο 28') και στο 55-56 στο 30' με κομβικό των Χίγκινς και τα καλάθια του Γιοκουμπάιτις στο φινάλε.

Μεγάλη «μάχη» στο 4ο δεκάλεπτο. Στο +6 η Ζάλγκιρις (67-61) στο +1 η Μπαρτσελόνα (67-68). Το τρίποντο του Μπουτκεβίτσιους έκανε το 72-70 στα 26,3'', μια βολή του Έβανς στα 15,5'' το 73-70, δύο βολές του Λαπροβίτολα (73-72) και λάθος επαναφορά του Έβανς. Αλλά ο Σατοράνσκι «κόλλησε» στην τελευταία επίθεση, δεν έκανε σουτ και η ομάδα του Κάουνας πέτυχε μια πολύ μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 44-35, 55-56, 73-72.

Σκληρό «καρύδι» αποδείχθηκε η Βαλένθια και για την Φενέρμπαχτε. Μετά τη νίκη στο ματς με την Αναντολού Εφές, πάλεψε και για δεύτερο «διπλό» στην Κωνσταντινούπολη. Αλλά τελικά το έχασε στις λεπτομέρειες. Πιο σωστά, η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη χάρη στην εικόνα της, στο τρίτο δεκάλεπτο. Εντυπωσιακή εκκίνηση στο ματς για τις «νυχτερίδες» που βρέθηκαν νωρίς στο +8 (9-17). Το προβάδισμά τους ανέβηκε στους 13 (20-33) στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να λήγει με 34-43 και τους Ισπανούς να είναι καλύτεροι.

Όμως, το σκηνικό άλλαξε άρδην στο τρίτο δεκάλεπτο. Με σερί 16-4 και καθοριστικό τον Γουίλμπεκιν, η ομάδα του Ιτούδη γύρισε το ματς και πήγε στο +7 (58-51) στο 28'. Η ισπανική πλησίασε στους 2 πόντους σε πολλές περιπτώσεις. Η Φενέρμπατχσε βρέθηκε στο +6 (78-72) στα 14'' με τον Γκούντιριτς, αλλά η Βαλένθια μείωσε στον πόντο (78-77) με τον Γκούντουριτς να διαμορφώνει το τελικό σκορ 3'' πριν το τέλος με 1/2 βολές

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 34-43, 60-58, 79-77

Με αντεπίθεση διαρκείας από τα μέσα στο δεύτερου δεκαλέπτου και με επί μέρους σκορ 69-37 η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και… σκόρπισε την Βιλερμπάν. Οι Γάλλοι έφτασαν στο +13 (19-32 στο 13' και 21-34 στο 14') μετά το καλάθι του Λάιτι, με κορυφαίο τον Ντε Κολό. Όμως, εκεί ο «διακόπτης» γύρισε εκεί για την ομάδα του Τελ Αβίβ.

Με σερί 21-7 και 10-0 στο τέλος, έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα (42-41). Κόλσον και Μπράουν οδήγησε την Μακάμπι που έκανε 26-11 στην 3η περίοδο και προηγήθηκε με +16 (68-52). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, δε, η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους (72-52 και 83-62), για να λήξει το ματς στους 19.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-41, 68-52, 88-69.

Πρώτη νίκη, αλλά τί νίκη για την Παρτιζάν! Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς διέλυσε την Βίρτους Μπολόνια στο Βελιγράδι με 28 πόντους διαφορά. Οι Σέρβοι δεν είχαν μέχρι τώρα νίκη στη διοργάνωση, αλλά πήραν την πρώτη. Η Παρτιζάν προηγήθηκε 7-0 και 19-6 στο 7'. Ασταμάτητοι οι Σέρβοι, πελαγωμένοι οι Ιταλοί και +16 (27-11) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η ομάδα του Σκαριόλο μείωσε στους 8 (38-30, 17'), αλλά με επί μέρους 13-2, το ημίχρονο έληξε με +19 (51-32).

Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 (55-34, 53') και έκλεισε στους 22 (69-47) στο 30'. Η Μπολόνια έδειχνε ανήμπορη να ακολουθήσει το ρυθμό του ματς. Στο 32' στο σκορ πήγε στους 31 πόντους προβάδισμα για την ομάδα του Βελιγραδίου (78-47) με το τελικό σκορ να είναι +28 (90-62) για την ομάδα του Ιωάννη Παπαπέτρου.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 51-32, 69-47, 90-62

Τεράστια ευκαιρία για μια μεγάλη νίκη έχασε η Μπάγερν, στο Μόναχο, κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο. Με μοιραίο της παίκτη, τον Γουάιλερ Μπαμ στα 3,8''. Με το σκορ στο 81-82, ο γκαρντ της Μπάγερν είχε 0/2 βολές. Έτσι, ο Μπάρον που κέρδισε το φάουλ στη συνέχεια (1,7'') έβαλε την πρώτη, αστόχησε στη δεύτερη και έδωσε τη νίκη στο Μιλάνο με 83-81. Μιας και το μακρινό τρίποντο, σε «νεκρό» χρόνο του Ζίπσερ βρήκε στη στεφάνη! Η πρώτη περίοδος ανήκε στην ομάδα του Τρινκέρι που «έχτισε» μια διαφορά και την έφτασε ως το +6.

Στο δεύτερο αυτή έγινε +11 αρχικά και +14 (40-26) στη συνέχεια (15'). Το τρίποντο του Πάνγκος την κατέβασε στους 6 (43-37) στο ημίχρονο. Το +9 (51-42 του Κόρεϊ, 23') έγινε άμεσα 51-50 με τον Τόμας (26') και 53-57 με τον Μέλι (27'). Οι Γερμανοί άντεξαν ως το 30' (66-63). Πόντο-πόντο και χέρι-χέρι οι δύο ομάδες ως το 39' Ο Λούτσιτς πέτυχε με τρίποντο το 79-77 (1:06), ο Χάινς ισοφάρισε (79-79, 45''). Ο Γουίνστον πέτυχε το 81-79 στα 34'', αλλά ο Μπάρον στα 21'' στο 81-82. Για να βάλει και τη νικητήρια βολή για το 81-83 στα 1,7

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-37, 66-63, 81-83.