Basket League: Δύσκολες νίκες για Κολοσσό, Απόλλωνα Πατρών και ΠΑΟΚ [vids

Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2022 - 23:18

Η ομάδα της Ρόδου νίκησε με το καλάθι του Τιγκ σε «νεκρό» χρόνο, οι Πατρινοί στην παράταση και ο Δικέφαλος στο φινάλε.

Τα τρία σαββατιάτικα ματς στην μεγάλη κατηγορία του μπάσκετ ήταν άκρως συναρπαστικά. Με τον εκάστοτε νικητή να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Στην Πάτρα, ο Απόλλων Πατρών έκανε τα εύκολα… δύσκολα. Ωστόσο, έστω και στην παράταση νίκησε την αξιόμαχη Καρδίτσα με 78-75 και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Γιάννης Αγραβάνης με τρίποντο στα 1,7'' πριν πριν ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια ισοφάρισε σε 70-70. Όμως στο έξτρα πεντάλεπτο, τα τρίποντα των Τζόουνς και Καράμπελα «κλείδωσαν» τη νίκη για τους Αχαιούς.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-29, 60-47, 70-70 (κ.α.), 78-72.

Στη Ρόδο έγινε ένα άκρως ανταγωνιστικό ματς. Ο Προμηθέας ήταν καλύτερος στο πρώτο μισό του ματς. Κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί και με δέκα πόντους διαφορά στα μισά του ματς (26-36). Αλλά η κούραση από τα συνεχόμενα ταξίδια, όπως και η αντεπίθεση του Κολοσσού έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Δωδεκανήσιων. Με αντεπίθεση στο φινάλε, γύρισαν το ματς από το -7 (53-60), ισοφάρισαν σε 67-67. Επιπλέον, ο Μαρκίς Τιγκ με καλάθι εκτός ισορροπίας στα 0,5'' έστειλε στα ουράνια τους Ροδίτες (69-67), αφήνοντας… κάγκελο τους Πατρινούς.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 26-36, 50-52, 69-67.

Στο κλειστό της Λαυρεωτικής, ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία. Η εμπειρία των παικτών του έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Διότι ενώ είχε τον έλεγχο για σχεδόν 30 λεπτά, στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου βρέθηκε στο -4 (51-47). Εκεί, όπως έδειξε και το τελικό σκορ, ο Δικέφαλος του Βορρά είχε τον τρόπο να διαχειριστεί καλύτερα την κατάσταση και να αντιδράσει σωστά. Έγιναν όλα αυτά και έφυγε τελικά νικητής από το Λαύριο με 75-70, με τον Ράιλι με 2/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό σκορ 12'' πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 35-40, 56-56, 70-75.