Η «διπρόσωπη» ΑΕΚ την... πάτησε από την Βόννη [vids]

Τρίτη, 25 Οκτωβρίου 2022 - 21:34

Η Ένωση προηγήθηκε με 17 πόντους (34-17), αλλά οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν το τραγικό τρίτο δεκάλεπτο της και νίκησαν 73-66 στα Λιόσια.

Αν κάποιος έβλεπε το πρώτο ημίχρονο του ματς της ΑΕΚ με την Βόννη και έκλεινε την τηλεόραση, θα ήταν σίγουρος πώς η Ένωση θα είχε πάρει τη νίκη. Μιας και η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έκανε ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκε ακόμη και με 17 πόντους διαφορά (34-17) και στα μισά το ματς ήταν στο +13, έχοντας κρατήσει τους Γερμανούς στους 23 πόντους.

Ωστόσο η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν ένα καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο (σ.σ.: επί μέρους 10-29) και στο τέλος δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν ξανά στο ματς. Μείωσαν στους 3 πόντους με το τρίποντο του Στρέλνιεκς (62-65, 37') αλλά δεν άντεξαν!

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο που η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο και προβάδισμα 4 πόντων, στο δεύτερο πάτησε… γκάζι. Έκανε σερί 13-0 και προηγήθηκε 29-12 (14'), ενώ το επί μέρους της έφτασε στο 18-5 για το 34-17 (18'). Στο τρίτο, όμως, η ΑΕΚ κόλλησε στην επίθεση. Η Βόννη με τον εξαιρετικό Σορτς έκανε μεγάλη ζημιά στην Ένωση.

Μόλις 10 πόντοι για την ελληνική ομάδα, την ώρα που οι Γερμανοί έβαλαν 29. Δηλαδή 6 παραπάνω από όσους είχαν στο πρώτο ημίχρονο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ πλησίασε ως τους 3 πόντους σε αρκετές περιπτώσεις (51-54, 53-56), αλλά η Βόννη προηγήθηκε με +8 (53-61, 35'). Η Ένωση μείωσε 58-61, αλλά ο Μίτσελ δεν την έφερε πιο κοντά. Έτσι, οι Γερμανοί διατήρησαν την ψυχραιμία τους και νίκησαν, τελικά, 73-66. Στα τελευταία λεπτά τραυματίστηκε και ο Στρέλνιεκς και αποχώρησε.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.