Ο Προμηθέας έκανε απίστευτο come back, αλλά «λύγισε» στην παράταση [vids]

Τρίτη, 25 Οκτωβρίου 2022 - 22:38

Οι Πατρινοί επέστρεψαν από το -20, προηγήθηκαν ένα καλάθι, αλλά ισοφαρίστηκαν στα 2,2''. Στο έξτρα πεντάλεπτο έμειναν από δυνάμεις και ηττήθηκαν 95-89 από την Μπούντουτσνοστ.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά άγγιξε μια μυθική ανατροπή στην Ποντγκόριτσα. Οι Πατρινοί στο 26' ήταν πίσω στο σκορ με 20 πόντους διαφορά (67-47). Έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο -17 (69-52). Αλλά στο τέταρτο έκαναν απίθανο come back! Με επιμέρους 27-8 προηγήθηκαν 79-77 με το τρίποντο του Γκίκα στο 37,1''.

Νέο προβάδισμα με τον Γιάνγκ στα 7'' (79-81), αλλά δέχθηκαν καλάθι από τον Μπουθ στα 2,2'' (81-81). Στην τελευταία επίθεση ο Τσαϊρέλης δεν μπόρεσε να κάνει ένα καλό σουτ. Η κούραση από την μεγαλειώδη προσπάθεια είχε ως αποτέλεσμα να μείνουν από δυνάμεις στην παράταση. Πέτυχαν μόλις έναν πόντο σε 4:31, βρέθηκαν στο -13(95-82), αλλά μείωσαν στο τελικό 95-89.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστικό. Ναι μεν η Μπούντουτσνοστ είχε το προβάδισμα, αλλά δεν κατάφερε να αποκτήσει μεγάλη διαφορά. Έτσι οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ (26-23). Στο δεύτερο, όμως, η ομάδα από το Μαυροβούνιο άνοιξε το ρυθμό, έβαλε αρκετά σουτ, ο Προμηθέας εγκλωβίστηκε επιθετικά. Οι γηπεδούχοι έκαναν αρχικά σερί 7-0 για το 37-28 (15') και μετά 11-0 για το 48-31 (18').

Η ομάδα του Βλάντα Γιοβάνοβιτς είχε σκορ με μακρινά σουτ, ενώ συνέχισε να κάνει σερί. Με αποτέλεσμα να προηγηθεί 67-47 στο 26'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι Πατρινοί βελτιώθηκαν στην άμυνα. Κράτησαν την Μπούντουτσνοστ στους 8 πόντους για σχεδόν 9 λεπτά και με επί μέρους σκορ 27-8 προηγήθηκαν με το τρίποντο του Γκίκα (77-79, 37,1''). Δέχθηκαν την ισοφάριση στα 2,2'' (81-81).

Με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί οι Μαυροβούνιοι έκαναν σερί 14-1 και βρέθηκαν να προηγηθούν 95-82 στα 37''. Πέντε πόντοι του Κόβαν και δύο του Γκίκα, στα τελευταία 29'' διαμόρφωσαν το τελικό 95-89!

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 50-35, 69-52, 81-81, παρ. 95-89.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.