Euroleague Γυναικών: Ο Ολυμπιακός πάλεψε μέχρι τέλους με την Μπουρζ [vid]

Τετάρτη, 26 Οκτωβρίου 2022 - 23:04

Οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν από το -17, μείωσαν στον πόντο, αλλά ηττήθηκαν 67-67 στις λεπτομέρειες από την πανίσχυρη γαλλική ομάδα.

Κόντρα σε μια από τις πιο δυνατές ομάδες στη διοργάνωση, στην πρεμιέρα, οι κοπέλες του Ολυμπιακού πάλεψαν ως το φινάλε. Κόντραραν στα ίσα την πανίσχυρη Μπουρζ. Όμως, η αστοχία στις βολές και το χαμηλό ποσοστά στα τρίποντα ήταν καθοριστικοί παράγοντες για την ήττα. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν χαρακτήρα και δεν παράτησαν το ματς, καθώς επέστρεψαν από το -17. Έφεραν το ματς στον πόντο (58-57). Όμως τελικά ηττήθηκαν 67-61.

Στην πρεμιέρα του, στην Ευρωλίγκα Γυναικών, στην έδρα της πανίσχυρης Μπουρζ, ο Ολυμπιακός πάλεψε μέχρι τέλους. Άγγιξε μια πολύ μεγάλη νίκη. Ωστόσο στα τελευταία λεπτά δεν τον άφησαν να κάνει το «μπαμ» και να φύγει νικητής από τη Γαλλία. Ο Θρύλος κοίταξε στα… μάτια την Μπουρζ.

Οι «ερυθρόλευκες» δεν ξεκίνησαν καλά (5-0), αλλά με Στραουτμάνε και Γκούσταφσον μείωσαν σε 5-4 (2'). Η Μπουρζ έδωσε γρήγορο ρυθμό στο ματς, κυκλοφόρησε καλά την μπάλα στη ζώνη του Ολυμπιακού. Με αποτέλεσμα να βρει ελεύθερα σουτ και να κάνει σερί 9-0 για το 14-4 (5'). Το τάιμ άουτ του Ζίμπαρτς έπιασε… τόπο. Η ομάδα του επέστρεψε στο ματς. Με πέντε διαδοχικούς πόντους της Αγιούσο και δύο της Γκούσταφσον μείωσε σε 14-11 (7'). Τα λάθη επέτρεψαν στην Μπουρζ να ξεφύγει ξανά με 22-11, για να κλείσει το δεκάλεπτο 22-13 με δύο βολές της Σταμολάμπρου.

Ένα γρήγορο 7-0 της Μπουρζ ανέβασε τη διαφορά στους 16 πόντους (29-13, 13'). Μετά το τάιμ άουτ οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν δυνατά. Έκανε σερί 6-0 με Στραουτμάνε και Γκούσταφσον για το 29-19 (14'). Τα λάθη και η πιεστική άμυνα της Μπουρζ, έφεραν τις Γαλλίδες στο +17 (36-19). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Αν και συνέχισε να χάνει βολές και ελεύθερα σουτ, έκανε σερί 5-0 και με το καλάθι της Σπυριδοπούλου έκλεισε το ημίχρονο στο -12 (36-24). Κρατώντας την Μπουρζ στους 14 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η μπάλα πέρασε στην Γκούσταφσον που έδωσε λύσεις. Με το σκορ να είναι 38-28 στο 22' με το καλάθι της Αμερικανίδας σέντερ. Η Αμερικανίδα με έμμεσο τρίποντο μείωσε σε 42-35 (25'). Ο Ολυμπιακός είχε, πάντως, επιθετικό πρόβλημα. Πάλευε στην άμυνα για να μειώσει τη διαφορά, αλλά δεν σκόραρε στην επίθεση και δεν μπορούσε να πλησιάσει παραπάνω. Η Στραουτμάνε με μια βολή μείωσε σε 44-36 (27'), αλλά ακολούθησε ένα «νεκρό» διάστημα με την Μπουρζ να κάνει σερί 10-0 (54-36). Με την Αγιούσο, με έμμεσο τρίποντο, στα 6,8'' να μειώνει σε 54-39.

Όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έπαιξε εκπληκτική άμυνα. Από το 56-39 έκανε σερί 18-2. Με την Γκούσταφσον και την Αγιούσο να πετυχαίνουν από 6 πόντους, έχοντας τη συνδρομή από την Στραουτμάνε και την Σταμολάμπρου (σ.σ.: από ένα τρίποντο) ο Θρύλος μείωσε στον πόντο, 58-57, 3:48 για το φινάλε. Οι Γαλλίδες έβαλαν δύο μεγάλα σουτ και προηγήθηκαν 63-57, 2:18 για το τέλος. Δύο βολές της Στραουτμάνε έκαναν το 63-59, η Σταμολάμπρου έκλεψε και η Γκούσταφσον μείωσε σε 63-61, 1:14 πριν τη λήξη. Με το σκορ στο 65-61 η Στραουτμάνε αστόχησε σε τρίποντο και η Μπουρζ με δύο ακόμη βολές, διαμόρφωσε το τελικό 67-61.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 36-24, 54-39, 67-61.