Η Μονακό «προσγείωσε» τον Ολυμπιακό [vids]

Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου 2022 - 21:46

Οι Μονεγάσκοι με το δίδυμο των γκαρντ τους (Οκόμπο και Τζέιμς είχαν 43 πόντους) να κάνει μεγάλη ζημιά, νίκησαν 81-76 στο ΣΕΦ.

Μετά από 9-0 σε όλες τις διοργανώσεις, ο Ολυμπιακός υπέστη την πρώτη του φετινή ήττα. Αλλά κάποια στιγμή αυτό θα συνέβαινε. Η Μονακό ήταν αυτή που πέρασε νικηφόρα από το ΣΕΦ. Επικράτησε για δύο λόγους. Η μεγάλη εμφάνιση που έκαναν οι Οκόμπο και Τζέιμς (σ.σ.: μαζί 43 πόντους). Όπως και το γεγονός ότι πέτυχε 48 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Το «ερυθρόλευκο» σερί τελείωσε.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην άμυνα. Με τον Γουόκαπ να παίζει καλές άμυνες και να έχει 6 πόντους, προηγήθηκε 8-6 στο 4'. Στην άλλη πλευρά, η γαλλική ομάδα είχε σκορ μόνο από τον Τζέιμς με 2/2 τρίποντα, ενώ ευστόχησε και σε 3/3 βολές (8-9). Το έμμεσο τρίποντο του Φαλ έφερε τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 11-9 (6'). Όμως η Μονακό απάντησε με Μοτεγιούνας και Μπράουν για το 11-15. Το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού (1/7) με τον Βεζένκοφ και το καλάθι του Φαολ έκανε το 16-15, αλλά ο Λόιντ έκλεισε το δεκάλεπτο με τους Μονεγάσκους μπροστά (16-17). Με 3/5 τρίποντα και 12-7 τα ριμπάουντ υπέρ τους. Αλλά και 5 λάθη.

Με πεντάδα που μπορούσε να παίξει πιο δυνατά στην άμυνα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός τη δεύτερη περίοδο. Στο παρκέ Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ και Μπολομπόι. Ο ΜακΚίσικ σκόραρε στον αιφνιδιασμό (18-17), αλλά ο Οκόμπο είχε βρει ρυθμό στην επίθεση. Με επτά πόντους ως το 14' έφερε την Μονακό μπροστά στο σκορ με 27-23. Πιέζοντας πάνω στην μπάλα και δυσκολεύοντας τα σουτ των Γάλλων, ο Ολυμπιακός «απάντησε» με 5-0 με τρίποντο του ΜακΚίσικ και τον Λαρεντζάκη (28-27, 15'). Ένα ακόμη 4-0 με Μπολομπόι και Σλούκα έδωσε… αέρα στους «ερυθρόλευκους» (32-29, 17'). Με τον Οκόμπο οι Γάλλοι προσπέρασαν 33-32, 2:39 για το ημίχρονο. Αλλά ο Ολυμπιακός τους κράτησε χωρίς σκορ ως την ανάπαυλα. Πέντε διαδοχικοί πόντοι του ΜακΚίσικ με τρίποντο, κλέψιμο και κάρφωμα διαμόρφωσαν το 37-33 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε καλά. Με γρήγορο 4-0 προηγήθηκε 41-33 (21'), αλλά η Μονακό με 8 πόντους του Λόιντ που είχε «ζεσταθεί» και δύο του Τζέιμς έκανε σερί 10-0 και προσπέρασε 43-41. Ως το 26' οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο και προηγήθηκαν 49-47 με το τρίποντο του Βεζένκοφ. Όμως, η Μονακό κράτησε τον Ολυμπιακό στους δύο πόντους ως το τέλος της περιόδου. Αυτοί, δε, ήρθαν με 2/3 βολές του Βεζένκοφ. Η ίδια με τον Χολ και τον Οκόμπο έκανε επί μέρους 9-2 και στο 30ό λεπτό προηγήθηκε 56-51.

Οι Γάλλοι είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση. Με αποτέλεσμα να σκοράρουν αρκετά από την περιφέρεια. Ο Οκόμπο ήταν το βασικό πρόβλημα για την άμυνα του Ολυμπιακού. Ο γκαρντ/φόργουορντ της γαλλικής ομάδας είχε βρει ρυθμό και πέτυχε 10 πόντους στην τελευταία περίοδο. Συν τοις άλλοις, η άμυνα των Μονεγάσκων έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό. Έτσι, όταν ο Πίτερς μείωσε στους 5 (54-59, 31'), έκανα σερί 7-0 και προηγήθηκαν με +12 (66-54, 33'). Ο Σλούκας, ο ΜακΚίσικ και ο Λαρεντζάκης προσπαθούσαν, αλλά δεν ήταν αρκετό. Ο ΜακΚίσικ κατέβασε τη διαφορά στους 6 (66-72, 36'), αλλά τα εύκολα φάουλ που πήραν οι Γάλλοι τους επέτρεψαν να διατηρήσουν μια διαφορά ασφαλείας. Με το ματς να λήγει 76-81. Το «ερυθρόλευκο» σερί τελείωσε.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-33, 51-56, 76-81.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.