Eurocup Γυναικών: «Πράσινο» διπλό με σούπερ άμυνα [vid]

Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου 2022 - 22:01

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το… δεξί τη φάση των ομίλων, νικώντας 51-38 την Λούμπλιν στην Πολωνία.

Με πολύ δυνατή άμυνα που κράτησε την αντίπαλό τους στους 38 πόντους, οι κοπέλες του Παναθηναϊκού ξεκίνησαν με το δεξί το φετινό Eurocup. Επικράτησαν 51-38 της Λούμπλιν στην Πολωνία και έδειξαν πώς έχουν τα φόντα να κάνουν κάτι καλό στη διοργάνωση.

Το ματς ξεκίνησε νευρικά. Είναι χαρακτηριστικό πώς στα πρώτα 7 λεπτά, το σκορ 7-4 για την Λούμπλιν. Ωστόσο με την Ριντ να πετυχαίνει 4 πόντους και το τρίποντο της Παυλοπούλου οι «πράσινες» έκαναν σερί 7-0 και προηγήθηκαν 11-7 (9'), για να λήξει το δεκάλεπτο 11-9 υπέρ τους. Η άμυνα ήταν το βασικό στοιχείο στο παιχνίδι τους. Μιας και κράτησαν την πολωνική ομάδα στους έξι πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με επί μέρους 9-2 με Σωτηρίου, Αλεξανδρή και Κωτούλα προηγήθηκαν 20-11 (15'). Η Λούμπλιν μείωσε 15-22 (16'). Όμως η άμυνα που έπαιξαν τα κορίτσια του «τριφυλλιού» ήταν εξαιρετική. Η πολωνική ομάδα δεν σκόραρε ως το τέλος του ημιχρόνου. Έτσι, με Παυλοπούλου και Ριντ, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο στο +13 (15-28).

Η άμυνα συνέχισε να κάνει πολύ καλή δουλειά και η Πότερ, με δίποντο, έφερε τις «πράσινες» στο +14 (34-20) στο 26', ενώ με 4 διαδοχικούς πόντους της Αλεξανδρή, το σκορ έγινε 38-20 στο 27'. Η πολωνική ομάδα αντέδρασε και μείωσε σε 29-40 (29') με επί μέρους 9-2. Το δεκάλεπτο έληξε τελικά με +13 για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη (43-30). Η Ριντ ανέβασε τη διαφορά στους 15 (47-32, 33') με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει πλήρως το ματς. Η συνέχεια ήταν και θέμα διαχείρισης. Στο 34' η διαφορά πήγε και στο +16 (49-33) με την Παυλοπούλου. Ως το φινάλε του ματς, οι «πράσινες» κράτησαν ένα διψήφιο προβάδισμα. Ναι μεν η Λούμπλιν μείωσε σε 38-49 (35'), αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο σημειώθηκε μόλις ένα καλάθι από τη Ριντ για το τελικό 38-51.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 15-28, 30-43, 38-51.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.