Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» τα γνωστά λάθη [vid]

Πέμπτη, 27 Οκτωβρίου 2022 - 23:02

Τα «κενά» διαστήματα και η αστοχία στις βολές στοίχησαν στους «πράσινους», οι οποίοι ηττήθηκαν 85-74 από την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ.

Ο φετινός Παναθηναϊκός έχει ορισμένες αδυναμίες. «Κενά» διαστήματα μέσα στα ματς, αλλά και αστοχία στις βολές. Αυτά τα στοιχεία, όμως, στο σύγχρονο μπάσκετ παίζουν καθοριστικό ρόλο. Δυστυχώς για τους «πράσινους», όλα αυτά επαναλήφθηκαν και στο Τελ Αβίβ. Η Μακάμπι είναι μια ομάδα που επιβάλλει το δικό της ρυθμό. Αυτό έκανε και απόψε, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με 85-74.

Η ευστοχία στα τρίποντα, στα πρώτα 2', με τους «πράσινους» να έχουν 3/3 τους έφεραν μπροστά με 11-5. Η Μακάμπι αντέδρασε. Μέσα από την άμυνά της κατάφερε να περιορίσει την επιθετική δράση του «τριφυλλιού». Επίσης, η ομάδα του Τελ Αβίβ πέρασε την μπάλα μέσα στη ρακέτα. «Χτύπησε» εκεί, έκανε επί μέρους 13-4 και το σκορ έγινε 18-15 με το δεκάλεπτο να λήγει 20-17. Η Μακάμπι είχε 7/12 δίποντα, ενώ το «τριφύλλι» 4/8 και 4 λάθη.

Η καθοριστική συμβολή του Πονίτκα στην άμυνα με την ενέργεια που έβγαλε, αλλά και τα κλεψίματα που έκανε, οδήγησαν τους «πράσινους» σε επί μέρους 12-2 και στο 14' το σκορ ήταν 27-31. Αλλά μετά το 16' (30-34 με το τρίποντο του Μποχωρίδη) η άμυνα του Παναθηναϊκού πιάστηκε στον… ύπνο. Ακολούθησε ένα διάστημα με «κενά». Η ομάδα του Κάτας έκανε σερί 19-8 και το ημίχρονο έληξε 49-42. Με παίκτη «κλειδί» για την Μακάμπι τον Λορέντζο Μπράουν που πέτυχε 14π. στο δεύτερο δεκάλεπτο, δίνοντας 3 ασίστ.

Στην τρίτη περίοδο ο Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν αυτός που κράτησε το «τριφύλλι» στο ματς (53-49, 22'). Ο νέος... πρωταγωνιστής ήταν ο Κόλσον. Τα δικά του τρίποντα έφεραν την ομάδα του Τελ Αβίβ σε διψήφια διαφιρά (61-51) για να φτάσει στο 25' το σκορ στο 65-53 (+12 για την Μακάμπι). Την ίδια στιγμή, οι χαμένες βολές του Παναθηναϊκού (6/12) ήταν το «μελανό σημείο», μιας και στο δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου, η άμυνα κράτησε τους Ισραηλινούς σε 4 πόντους στην επίθεση (69-59).

Με δυναμική αρχή στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι βρέθηκε στο +14 (74-60). Οι «πράσινοι» προσπάθησαν μέσα από την άμυνά τους να ξαναμπούν στο ματς. Ως ένα βαθμό το πέτυχαν, αφού έκαναν σερί 10-2. Έτσι, στο 36' μείωσαν σε 76-70, αλλά αυτό δεν είχε συνέχεια. Η ομάδα του Κάτας έκανε στο 38' το 80-70 και ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Με το φινάλε να την βρίσκει να επικρατεί 85-74

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 47-42, 69-59, 85-74.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.