Euroleague: «Μπαμ» της Βίρτους στη Μαδρίτη [vids]

Παρασκευή, 28 Οκτωβρίου 2022 - 01:33

Η ιταλική ομάδα πέτυχε 54 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε 95-92 τη Ρεάλ. Νίκες για Βαλένθια και Παρτιζάν.

Μια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η Μπολόνια επί ισπανικού εδάφους. Η Βίρτους νίκησε 95-92 την Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Σκαριόλο «χτύπησε» μέσα στη ρακέτα, ενώ είχε 67% στα δίποντα (26/39). Σημείωσε από 27 πόντους, τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφυγε με μια μεγάλη νίκη από την ισπανική πρωτεύουσα. Στην τελευταία περίοδο, μάλιστα, ξέφυγε και με 15 πόντους διαφορά. Λούντμπεργκ (18π.) και Μπακό (16π.) ξεχώρισαν την Βίρτους, ενώ από τους Μαδριλένους ο Ντεκ σημείωσε 28π, ενώ ο Ταβάρες έκανε double-double 132π., 10ρ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-41, 64-68, 92-95

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.

Στη «La Fonteta» η Βαλένθια για 30 λεπτά είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς. Κράτησε τους Γερμανούς της Άλμπα στους 55 πόντους σε τρία δεκάλεπτα, ενώ εκείνη στο ίδιο διάστημα σκόραρε 72. Με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με 87-73, Η ομάδα, λοιπόν, με την καλύτερη επιθετική λειτουργία επικράτησε τελικά. Είναι χαρακτηριστικό πώς η ομάδα του Βερολίνου είχε μόλις 8/23 τρίποντα, δηλαδή 34,8%. Αλλά και λίγα βάσει του τρόπου παιχνιδιού της. Ο Κρις Τζόουνς (20π., 8ασ.) και ο Ντούμπλιεβιτς (16π., 7ρ.) ξεχώρισαν. Για τους φιλοξενούμενους Κουμάντζε (!5π., 10ρ.) και Ολίντε (15π) ήταν οι καλύτεροι, ωστόσο οι περιφερειακοί της κινήθηκαν σε «ρηχά» νερά!

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 50-39, 72-55, 87-73.

Νέα νίκη στο Βελιγράδι για την Παρτιζάν. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς κυριάρχησε στο δεύτερο και το τέταρτο δεκάλεπτο. Το επί μέρους σκορ σε αυτά τα 20 λεπτά ήταν 51-33. Συνεπώς ήταν τα κομμάτια του ματς που η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον έντονο ρυθμό των Σέρβων, οι οποίοι στο Βελιγράδι παραμένουν πολύ δυνατοί. Ο Κέβιν Πάντερ με 26π. σε 19:28 συμμετοχή (7/10 διπ., 3/4 τρ.) έκανε τη διαφορά και την οδήγησε στη νίκη. Με καθοριστική τη συνδρομή των Έξουμ (11π.), Λεντέι, Νάναλι και Λεσόρτ (σ.σ.: από 10π.). Όσον αφορά στους Λιθουανούς, ο Έβανς (16π., 9ασ.) και ο Χέις (7π., 7ρ.) ήταν αυτοί που πάλεψαν παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 44-36, 60-57, 87-76.