Basket League: Νίκες για τους δύο «αιώνιους» [vids]

Κυριακή, 30 Οκτωβρίου 2022 - 22:53

Ο Ολυμπιακός έκανε το 4/4, 98-61 το Λαύριο, ενώ ο Παναθηναϊκός επικράτησε 77-67 του Κολοσσού.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του στο πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα στο ΣΕΦ και έφτασαν σε μια άνετη νίκη με 98-61. Ο Λούντζης με 21 πόντους (6/8 τρ.), αλλά και ο Μπλακ με ισάριθμούς (7/11 διπ.) ξεχώρισαν.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο, διάστημα που ο Έλληνας γκαρντ ευστόχησε σε 5 συνεχόμενα τρίποντα, σε ισάριθμες προσπάθειες. Με τον Αμερικανό σέντερ να σκοράρει τους πόντους, στο δεύτερο ημίχρονο. Στα θετικά και η παρουσία του Πάπας με 6π., 7 ασ. και 2 κλεψίματα, σε 26:37 που αγωνίστηκε. Το Λαύριο είχε τέσσερις διψήφιους (Ντούρχαμ 13π., Φλαγκ 12π., Κόουλ 11π. και Γερομίχαλος 10π., αντίστοιχα)

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 53-29, 73-49, 98-61.

Στην αναμέτρηση του κλειστού των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, οι «πράσινοι» ουσιαστικά τελείωσαν το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο. Προηγήθηκαν με 19 πόντους διαφορά, χάρη στην πολύ καλή παρουσία των Παπαγιάννη, Πονίτκα και Λι. Είναι χαρακτηριστικό πώς βρέθηκαν νωρίς και στο +20 (24-4). Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ματσούκα στο δεύτερη, την ανέβασαν στους 22 (46-22).

Η ομάδα της Ρόδου αντέδρασε στο τρίτο, κράτησε τον ΠΑΟ στους 8 πόντους και μείωσε στους 8 με Γιαννόπουλου και Μορέιρα. Στην τελευταία περίοδο έφτασε ως το -5 (64-59), αλλά τα τρίποντα του Καλαϊτζάκη και του Πονίτκα «κλείδωσαν» τη νίκη του «τριφυλλιού». Πονίτκα (15π.) και Παπαγιάννης (13π., 9ρ.) ξεχώρισαν, ενώ για τον Κολοσσό Ρόδου ο Σταρκς με 25π. (σ.σ.: οι 14π. στο πρώτο ημίχρονο) και ο Μορέιρα (13π., 8ρ, τα 6 επιθετικά).

Τα δεκάλεπτα: 32-13, 48-27, 56-48, 77-67.