BCL: Βαριά ήττα για το Περιστέρι στη Λιθουανία [vid]

Τρίτη, 1 Νοεμβρίου 2022 - 21:29

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το υψηλό τέμπο της Ρίτας και έχασε 89-64.

Στο πρώτο εκτός έδρας ματς του, στο φετινό BCL, το Περιστέρι έδειξε πώς είχε πολλά θέματα στην άμυνα. Μιας και η Ρίτας έπαιξε σε πολύ υψηλό τέμπο. Πήγε το ματς σε μεγάλο σκορ και η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν μπόρεσε να ακολουθήσει. Με αποτέλεσμα να ηττηθεί 89-64.

Από την αρχή, το Περιστέρι βρέθηκε να «κυνηγά» το σκορ. Στο 4' ήδη οι Λιθουανοί ήταν στο +8 (12-4). Με τη διαφορά να φτάνει στο +15 (19-4) στο 7' και το +16 (24-8) στο 8'. Στο τέλος του δεκαλέπτου ο Τζούιστον κατέφερε να μειώσε σε 25-15. Αν και το δεύτερο ξεκίνησε με τα τρίποντο του Μωραΐτη (25-18) και του Φρανσίσκο (27-21, 11'), η Ρίτας έκανε επί μέρους 12-2 για το 39-23 (15'). Ένα καλάθι του Μπίλαν και νέο σερί 10-2 των Λιθουανών για το 49-25 (19') με το ημίχρονο να λήγει 52-26.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και άγγιξαν στο +30 (61-32) στο 24' με τον Φρίντρικσον. Το Περιστέρι σκόραρε με δυσκολία, αλλά με τρίποντα από Φρανσίσκο και Πουλιανίτη μείωσε σε 63-42 (27'). Η Ρίτας «απάντησε» και βρέθηκε στο 70-43 (29'), για να ολοκληρωθεί η περίοδος με 74-51 με το καλάθι του Ραντάνοφ. Η αστοχία συνεχίστηκε και στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου.

Στο οποίο παίχθηκε πολύ κακό μπάσκετ. Το Περιστέρι σκόραρε στα πρώτα 19'', αλλά έμεινε χωρίς σκορ ως το 35' με το σκορ να φτάνει στο 81-53. Η ομάδα του Σπανούλη μάζεψε τη διαφορά και μείωσε σε 83-60 με το τρίποντο του Ντέιβις, 2:41 για το φινάλε. Η διαφορά πήγε και στους 27 (89-62)με το τρίποντο του Νορμάντας, για να διαμορφώσει ο Μωραΐτης το τελικό 89-64.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 52-26, 74-51, 89-64.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.