Euroleague: Η Ρεάλ «άλωσε» το Μιλάνο - Υπερηχητική Μπασκόνια – Η Μπάγερν «τιμώρησε» την Εφές [vids]

Παρασκευή, 4 Νοεμβρίου 2022 - 00:54

Οι Μαδριλένοι νίκησαν στην Ιταλία, ενώ η Εφές υπέστη άλλη μια ήττα, αυτή τη φορά στο Μόναχο. Πέταγε «φωτιές» η Μπασκόνια με 116 πόντους!

Οι Μαδριλένοι πέτυχαν μεγάλη νίκη μέσα στο «Mediolanum Forum», μιας και νίκησαν 83-77 την Αρμάνι. Σε μια αναμέτρηση που η καθεμία από τις δύο ομάδες είχε από ένα ημίχρονο. Η Αρμάνι το πρώτο με πολύ υψηλά ποσοστά στα τρίποντα (75% με 12/16)! Η Ρεάλ το δεύτερο, όπου με πολύ καλή άμυνα, κράτησε την ιταλική ομάδα στους 27 πόντους.

Την ίδια ώρα, με κορυφαίο τον Μούσα, γύρισε το ματς και έφυγε με το «διπλό» από το Μιλάνο. Οι Μαδριλένοι καθοδηγήθηκαν από τον εξαιρετικό Μούσα των 25 πόντων (4/4 διπ., 5/8 τρ.), ενώ πολύτιμος για άλλη μια φορά ήταν ο Ταβάρες με 11π. (1/1β. 5/5 διπ.) και 9 ρ. Οι 21 πόντοι (5/9 τρ.) του Πάνγκος δεν έφτασαν στην Αρμάνι. Όμως, στα συν για τον Μεσίνα είναι η επάνοδος του Μήτρου-Λονγκ με 11π., 4ασ. σε 18 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 50-47, 61-67, 77-83.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.

Μπασκόνια - Μακάμπι Τελ Αβίβ 116-87

Στην «Fernando Buesa Arena» η Μπασκόνια πάτησε… γκάζι και διάλυσε 116-87. Με την ομάδα από τη Βιτόρια να κάνει ρεκόρ σκοραρίσματος. Ήδη από το πρώτο ημίχρονο είχε ξεκαθαρίσει η… δουλειά. Είναι χαρακτηριστικό πώς οι παίκτες του Πανερόγια έβαλαν 26 πόντους στην 4η περίοδο, που ήταν η χαμηλότερα σε συγκομιδή πόντων στο ματς! Οι Βάσκοι είχαν το απίθανο 77,8% στα δίποντα (28/36), 16 επιθετικά ριμπάουντ, 30 ασίστ και 6 κλεψίματα. Ο Χάουαρντ με 23 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ, ενώ διψήφιοι ήταν ακόμα οι Κότσαρ (18π.), Τόμπσον (15π.), Μαρίνκοβιτς (14π.), Γκιεντράιτις (13π.). Στην πλευρά της Μακάμπι που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον έντονο ρυθμό των Βάσκων, Νίμπο με 16π. (5ρ.) και Μπράουν (20π.) ξεχώρισαν, ενώ θετικός ήταν και ο Μπόλντγουϊν (13π., 7ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 35-20, 63-42, 90-67, 116-87.

Μπάγερν Μονάχου - Αναντολού Εφές 81-78

Την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση πέτυχε η Μπάγερν, στο Μόναχο, κόντρα στην Εφές. Η ομάδα του Τρινκέρι με τον εξαιρετικό Γουίνστον (16π., 7ασ.) και τον Μπόνγκα κομβικό (12π., 8ρ.) νίκησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης 81-78. «Κλειστό» ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι Βαυαροί έκαναν θραύση με 18 επιθετικά ριμπάουντ, αλλά είχαν 51,3% στα δίποντα. Από την άλλη, η Εφές βασίστηκε στο δίδυμο των Μίτσιτς (24π.) και Κλάιμπερν (21π. 7ρ.), αλλά είχε μόλις 25% στο τρίποντο και 10 λάθη!

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-39, 62-62, 81-78.