Ο Ολυμπιακός «αυτοκτόνησε» κόντρα στην Βαλένθια [vids]

Παρασκευή, 4 Νοεμβρίου 2022 - 22:59

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν ένα δικό τους ματς, 83-83 από την ισπανική ομάδα στο ΣΕΦ. Αλλά στο τέλος έχουν παράπονα για την τελευταία φάση και τα φάουλ που δεν δόθηκαν.

Νέα ήττα για τον Ολυμπιακό. Δεύτερη συνεχόμενη, ξανά στο ΣΕΦ. Αλλά αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκοι» έχουν να λένε και για τις διαιτητικές αποφάσεις εις βάρος τους. Ειδικά στο τέλος, στην προσπάθεια με τον Πίτερς. Ωστόσο, ηττήθηκε σε ένα ματς που προηγήθηκε με +16 (53-37) στο 22' και που επέτρεψε στις «νυχτερίδες» να κάνουν επί μέρους 25-11 στην τέταρτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νευρικά το ματς. Ωστόσο από το 2' πάτησε… γκάζι. Με τον εξαιρετικό Βεζένκοφ (5π.) και τον Φαλ (4π.) προηγήθηκε 14-5 (5') μετά το καλάθι του ΜακΚίσικ. Στην άλλη πλευρά του παρκέ, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν «θωρακίσει» τη ρακέτα του. Έτσι, η Βαλένθια σκόραρε μόνο με τρίποντα. Με τρία συνεχόμενα μείωσε σε 18-14 (6'). Ο Βεζένκοφ, όμως, ήταν ζεστός και με 10π. στην πρώτη περίοδο, αλλά και 4 ασίστ, οδήγησε την ομάδα του Μπαρτζώκα στο 28-18 (28'' πριν το τέλος), για να λήξει η περίοδος 28-22. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 8/10 δίποντα και 8 ασίστ.

Από τους 22 πόντους που πέτυχε η ισπανική ομάδα στην πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός την κατέβασε στους 12 στη δεύτερη. Μάλιστα είχε 3/16 σουτ (0/8 τρίποντα). Η είσοδος του Σλούκα έδωσε πόντους τόσο από δημιουργία όσο και από δικές του εκτελέσεις. Με το τρίποντο του Κάνααν η διαφορά έγινε ξανά διψήφια (36-26, 14'), ενώ με το τρίποντο του Πίτερς το +11 (39-28, 16'). Η Βαλένθια σκόραρε με βολές και τον Τζόουνς, αλλά με 4 πόντους του Σλούκα, η διαφορά έγινε +13 (45-32, 43'' για το ημίχρονο), με τον Βεζένκοφ να διαμορφώνει από ασίστ του Σλούκα το 47-34.

Με το καλάθι του Φαλ, το κλέψιμο του Παπανικολάου και το νέο του Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +14 (51-37), ενώ ο Φαλ έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα με +16 (53-37, 22'). Εκεί, όμως, Βαλένθια με σερί 10-0 χάρη σε Ντούμπλιεβιτς και Πρέπελιτς μείωσε σε 53-47 (24'). Εκεί, όμως, ανέλαβε δράση ο Παπανικολάου. Με δύο τρίποντα πέτυχε κατά σειρά το 53-47 και το 59-52 (26'). Πέντε πόντοι από τον Γουόκαπ και ξανά στο +10 (66-56, 29') οι «ερυθρόλευκοι». Νέο τρίποντο του αρχηγού και δίποντο του Σλούκα σε «νεκρό» χρόνο για το 71-58.

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου, ο Μπαρτζώκας επέλεξε να παίξει με τον Μπλακ στο «5». Επιθετικά ο Αμερικανός (6π.) έδωσε λύσεις. Αμυντικά, όμως, υπήρχε θέμα. Εκείνος πέτυχε το 73-62 και ο Βεζένκοφ το 75-64 (33'). Διατήρησε με νέο καλάθι τον Ολυμπιακό στο +10 (77-67), ενώ σημείωσε και το 79-70 (35'). Όμως οι Ισπανοί είχαν βρει ρυθμό επιθετικά. Με επί μέρους 9-1 (σ.σ.: μια βολή του Λαρεντζάκη) κατάφεραν και έφεραν το ματς στον πόντο (80-79, 1:06 για το τέλος).

Το κλέψιμο του Βεζένκοφ στα 26,5'' ήταν καθοριστικό. Ωστόσο, ο Σλούκας είχε 1/2 βολές για το 81-79 (14,5''). Ο Τζόουνς τον μιμήθηκε (1/2 βολές στα 11,6'') για το 81-80. Στα 10,6'' ο Σλούκας με 1/2 βολές έκανε το 82-80. Ο Ντιφαλά με μια αυστηρή απόφαση έδωσε τρεις βολές στην Βαλένθια και ο Τζόυνς με 3/3 βολές πέτυχε το 82-83 στα 3,9''. Στην επίθεση, ο Σλούκας αστόχησε, ο Πίτερς πήγε να «εκτελέσει» και του έγινε φάουλ που δεν δόθηκε, με το ματς να λήγει 82-83.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.