Euroleague: Η Μπαρτσελόνα τέλειωσε το αήττητο της Φενέρ - Επική νίκη με ανατροπάρα της Ζαλγκίρις [vids]

Σάββατο, 5 Νοεμβρίου 2022 - 00:11

Οι Καταλανοί επικράτησαν 81-80 της ομάδας του Ιτούδη. Από το -19 επέστρεψαν οι Λιθουανοί και νίκησαν την Άλμπα στο Κάουνας.

Η Μπαρτσελόνα έβαλε τέλος στο αήττητο σερί που είχε η Φενέμπαχτσε. Οι Καταλανοί νίκησαν 81-80 την ομάδα του Ιτούδη. Αν και το ματς θα μπορούσε να είχε τελειώσει πιο εύκολα για τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους. Οι οποία βρέθηκαν μπροστά με 16 πόντους (60-44) στο τρίτο δεκάλεπτο. Όμως, η Φενέρ επέστρεψε και άγγιξε την ανατροπή. Αλλά στο φινάλε ο Μότλεϊ αντί να πάει για τρίποντο και να ισοφαρίσει, κάρφωσε και έτσι οι «blaugrana» πέτυχαν μια πολύ σημαντική νίκη, μετά την αντίστοιχη με την Ρεάλ στη Βαρκελώνη. Κορυφαίος για τους νικητές ο Λαπροβίτολα με 28π. ενώ για τους Τούρκους ο Μότλεϊ με 23π. και 7ρ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-36, 62-49, 81-80.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.

Το μυθικό come back της Ζαλγκίρις

Μια απίθανη νίκη πέτυχε στο Κάουνας η Ζαλγκίρις. Αν και βρέθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο 19 πόντους πίσω (15-34) από την Άλμπα, έκανε ένα εντυπωσιακό come back. Με συνεχόμενα τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο ολοκλήρωσε την ανατροπή και επικράτησε τελικά 88-81. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Έβανς με 15 πόντους και 4 τρίποντα στην τελευταία περίοδο, ενώ από 14π. σημείωσαν οι Σμιτς και Μπραζντέικις. Όσον αφορά στην Άλμπα, ο Σμιθ είναι 14π, 6ρ. ενώ ο Μπλατ 12π. και 8ασ.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 32-44, 54-61, 88-81.

Νέο σόου του Τζέιμς με τον Ερυθρό Αστέρα

Ο MVP του πρώτου μήνα της Euroleague είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Το έδειξε και κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Πέτυχε 21 πόντους και ανέβασε την Μονακό στο 5-1 στη διοργάνωση, μετά το 85-77 επί του Ερυθρού Αστέρα. Οι Μονεγάσκοι άντεξαν στην πρώτη περίοδο, αλλά μετά ο Αμερικανός γκαρντ πήρε μπροστά και έκανε τη διαφορά. Καθοριστικός ήταν και ο Λόιντ με 20 πόντους. Στην πλευρά των Σέρβων που ξεκίνησαν καλά το ματς, αλλά δεν είχαν συνέχεια, ο Πετρούσεφ είχε 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 38-31, 59-53, 85-77.

Με ανατροπή «άλωσε» την Μπολόνια

Σπουδαίο «διπλό» για την Βιλερμπάν στην Ιταλία. Η γαλλική ομάδα γύρισε το ματς με την Βίρτους από το -19 (42-23) και τελικά έφυγε με το «ροζ» φύλλο αγώνα, καθώς επικράτησε 84-79. Οι Λάιτι και Μάθιους με 16 πόντους ήταν κάτι παραπάνω από κομβικοί. Σε ό,τι αφορά την Μπολόνια, ο Τεόντοσιτς πέτυχε 14π. αλλά δεν ήταν αρκετοί. Διότι στο δεύτερο μέρος υστέρησαν πολύ, επέτρεψαν στην ASVEL να το πιστέψει και να γυρίσει το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 50-36, 64-63, 79-84.